Κυριακή 20 Φεβ 2022
47ο  Κυπελλο Ελλαδας  Ηκούπα με περιπέτειώδη τρόπο στον Πειραι'ά μετά απο 11 χρόνια!!
ε τον Τόμας Γουόκαπ και τον Σακίλ ΜακΚίσικ να πλημμυρίζουν τα "Δύο Αοράκια" με την ενέργειά τους στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός γύρισε από το -9 του 30' και πήρε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (81-73), κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδας για 10η φορά στην ιστορία.

Μετά από έντεκα χρόνια, ο Ολυμπιακός κάθισε ξανά στον θρόνο του Κυπελλούχου Ελλάδας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (81-73) στον τελικό του Final Four στα "Δύο Αοράκια" και έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου, για πρώτη φορά μετά το 2011. Οι ερυθρόλευκοι γύρισαν από το -12 του 25ου λεπτού και το -9 του 30ού λεπτού χάρη στην άμυνα και τον πάγκο τους.

Ο Τόμας Γουόκαπ και ο Σακίλ ΜακΚίσικ μπήκαν στο παρκέ για λόγους ξεκούρασης των βασικών (βλ. Κώστας Σλούκας και Κώστας Παπανικολάου) κι έφεραν τα πάνω κάτω, όντες η βασική αιτία της ανατροπής και της νίκης του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, από την άλλη, έμεινε από δυνάμεις και επιλογές στην τελευταία περίοδο του τελικού. Τα επτάμισι λεπτά χωρίς πόντο ήταν καταλυτικά για την πορεία και την έκβαση του αγώνα, με την σπουδαία προσπάθεια του τριφυλλιού για τρεις περιόδους να πηγαίνει στράφι.

Αυτό είναι το 10ο Κύπελλο Ελλάδας για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επέστρεψε στον θρόνο μετά από έντεκα χρόνια αναμονής, αλλά και ο πρώτος τίτλος μετά από ανομβρία έξι ετών -τελευταία ερυθρόλευκη κούπα αυτή του 2015/16 στη Stoiximan Basket League.

Ο MVP
Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 21 πόντους με 7/13 σουτ, ο Σάσα Βεζένκοβ τελείωσε με νταμπλ νταμπλ (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ σε 37'06''), αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ο Τόμας Γουόκαπ. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού γέμισε με την ενέργειά του τα "Δύο Αοράκια" και έκρυψε το καλάθι και έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, δημιουργώντας -χάρη στην άμυνά του- τις συνθήκες για την ανατροπή και τη νίκη.

Ο αδύναμος κρίκος
Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απέκτησε τον Στέφαν Γιόβιτς πριν από περίπου ένα μήνα, με στόχο να τον βοηθήσει στο Final Four. Η απόδοσή του όμως δεν ήταν αυτή που προσδοκούσαν στο πράσινο στρατόπεδο, μένοντας στο "μηδέν" τόσο στον ημιτελικό όσο και στον τελικό. Στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό είχε 0/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ στα 16'56'' που έμεινε στο παρκέ.

Το στατιστικό που ξεχώρισε
Για τρεις περιόδους, η επίθεση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν εξαιρετική, χτυπώντας την άμυνα του Ολυμπιακού με πολλούς τρόπους, με διαφορετικούς πρωταγωνιστές ανά διαστήματα. Στην τελευταία όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είδαν το καλάθι να μικραίνει υπερβολικά, μένοντας χωρίς πόντο για σχεδόν επτάμιση λεπτά. Οι πράσινοι σκόραραν στην τέταρτη περίοδο μόνο από την γραμμή, έχοντας 0/5 δίποντα, 0/10 τρίποντα και 6/8 βολές, μαζί με 4 λάθη.

Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε τον τελικό, καλύτερα από κάθε άλλο φετινό παιχνίδι. Βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +7 (7-0 στο 3'), αλλά πριν καλά καλά περάσει ενάμιση λεπτό μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο Ολυμπιακός επέστρεψε. Κυρίως γιατί είχε τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να σκοράρει με συνέπεια από την περιφέρεια, την ώρα που -παράλληλα από την άλλη πλευρά- ο Νεμάνια Νέντοβιτς έβρισκε ρυθμό. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τους ερυθρόλευκους στο +4 (17-21), παρά το γεγονός πως είχαν 4/13 δίποντα.

Για πέντε λεπτά η δεύτερη είχε κακό ρυθμό, με αρκετά φάουλ και πολλές βεβιασμένες επιλογές από τους παίκτες των δύο ομάδων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Ντάριλ Μέικον, ο οποίος δεν μπόρεσε να δώσει λύσεις στον Δημήτρη Πρίφτη, για να αποτελέσει το alter ego του Νεμάνια Νέντοβιτς. Όχι ότι ο Ολυμπιακός βρήκε κάποιον παίκτη από τον πάγκο, στο δεύτερο ροτέισον, να κάνει τη διαφορά. Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν αυτός που τον κρατούσε σε θέση οδηγού μέχρι το 16' (29-31), πριν προκύψει το καλό τετράλεπτο του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.

Το τριφύλλι εκμεταλλεύτηκε την φθορά των τυπικά γηπεδούχων στα φάουλ, έβαλε όλες τις βολές (11/11 στο πρώτο μέρος) και με buzzer beater του Ντάριλ Μέικον έκλεισε το πρώτο μέρος στο +6 (45-39), διαφορά που οφειλόταν εν πολλοίς στη μαγική βραδιά του Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος είχε 19 πόντους με 1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 5/5 βολές μέχρι την ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Δημήτρης Πρίφτης αποφάσισε να εμπιστευτεί το καλό μομέντουμ που έχτισε ο Ντάριλ Μέικον στο τέλος της δεύτερης περιόδου και δικαιώθηκε. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ πήρε την μπάλα από τα χέρια του Νεμάνια Νέντοβιτς (είχε αρχίσει πλέον να κουράζεται) και έκανε ζημιά στην ερυθρόλευκη άμυνα. Σε τέτοιο βαθμό, που το παιχνίδι δεν άργησε να ανοίξει σχετικά. Στο 25' του τελικού, το τριφύλλι έφτασε στο +12 (59-47) μεταφέροντας για τα καλά στην πίεση στην απέναντι πλευρά.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό στην άμυνα, κάτι που αποτυπώθηκε στο γεγονός πως έκλεισε την τρίτη περίοδο με μόλις ένα ομαδικό φάουλ. Έτσι, όσο κι αν πάλευαν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με τον Μουσταφά Φαλ, τα πράγματα δεν ήταν εύκολα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +9 (67-58) για το τριφύλλι, το οποίο πάντως δεν είχε πάρει πόντο από τον Νεμάνια Νέντοβιτς στο δεκάλεπτο.

Αυτό που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, ήταν η βοήθεια από τον πάγκο. Αυτή είχε λοιπόν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τον Τόμας Γουόκαπ και τον Σακίλ ΜακΚίσικ να κάνουν σπουδαία δουλειά στην άμυνα, οι ερυθρόλευκοι κράτησαν τους πράσινους στο μηδέν για επτά λεπτά. Αποτέλεσμα; Το παιχνίδι ήρθε τούμπα κι ο Ολυμπιακός από το -9 βρέθηκε στο +6 (67-73) στο 37ο λεπτό του τελικού, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μετρά δεκαπέντε (15) αναπάντητους πόντους μέχρι την στιγμή που ο Οκάρο Γουάιτ έβαλε 2/2 βολές στα 2'37'' για το φινάλε.

Πλέον όμως, το μομέντουμ είχε αλλάξει στρατόπεδο για τα καλά. Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να μείνει μπροστά, χάρη στην άμυνά του, η οποία επέτρεψε στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να σκοράρει μόνο από την γραμμή.

Κάπως έτσι, οι ερυθρόλευκοι έμειναν σε θέση οδηγού μέχρι το φινάλε, για να κατακτήσουν το Κύπελλο Ελλάδας για 10η φορά στην ιστορία τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης - Κορομηλάς - Τσαρούχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Γουάιτ 15 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23 (1/6 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Έβανς 6, Σαντ Ρος 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 21 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Φαλ 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 18 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 13 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 16/28 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 17/19 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 22/40 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 16/22 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.