Σάββατο 11 Ιούν 2022
BASKET LEAGUE Ο Ολυμπιακός το 1-0 74-61 τον ΠΑΟ
Σαρωτικός στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορά 19 πόντων για να φτάσει εύκολα στο 74-61 και στο 1-0 στη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League. Σλούκας, Βεζένκοβ, Φαλ ξεχώρισαν για τους Πειραιώτες, αδύναμος κρίκος ο Νέντοβιτς για τους πράσινους.

Η σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League είχε, πριν από την έναρξή της, ξεκάθαρο φαβορί και αουτσάιντερ. Και στο Game 1, τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν. Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 74-61 τον Παναθηναϊκό, τον νίκησε για πέμπτη συνεχόμενη φορά και έχει πλέον τέσσερις ευκαιρίες για τα δύο αποτελέσματα που θα τον στέψουν πρωταθλητή Ελλάδας, λίγους μήνες μετά από την επιστροφή του στην Α1 από την οποία έλειψε την προηγούμενη διετία.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχτισε ένα τεράστιο προβάδισμα από την πρώτη κιόλας περίοδο, κράτησε τους αντιπάλους του στους τέσσερις πόντους και δεν κοίταξε ποτέ προς τα πίσω. Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο στρατηγός, οι  Βεζένκοβ -  Φαλ οι δύο που τον ακολούθησαν κι ο Κώστας Παπανικολάου αυτός που εξερράγη για τον Ολυμπιακό που δεν απειλήθηκε, έκανε διαχείριση δυνάμεων εν όψει του Game 2 στο ΟΑΚΑ και συνεχίζει για την επίτευξη αυτού που θεωρήθηκε ως σημαντικότερος στόχος στην έναρξη της περιόδου.

Κακή βραδιά για τον Παναθηναϊκό, που έβαλε τέσσερις πόντους στην πρώτη περίοδο, επτά καλάθια στο πρώτο εικοσάλεπτο, είχε εκτός κλίματος τον Νέμανια Νέντοβιτς και ξέρει ότι η δουλειά του έγινε ακόμη πιο δύσκολη. Ο Γιώργος Βόβορας είδε κάποια θετικά διαστήματα, κυρίως στην άμυνα, ξέρει όμως ότι η διαφορά δυναμικότητας είναι υπαρκτή και ξέρει κι ότι θα χρειαστεί υπερπροσπάθεια από την ομάδα του για να εμφανιστεί πιο ανταγωνιστική στη συνέχεια της σειράς. Όπως ξέρει ότι παίκτες όπως ο Νέντοβιτς και ο Μέικον πρέπει να προσφέρουν περισσότερα, με συνέπεια και με διάρκεια στην απόδοσή τους.

Ο MVP
Πολύ καλό ματς από τον Κώστα Σλούκα, σε εκτέλεση και δημιουργία. Κοντρολαρισμένος, έψαχνε τον ελεύθερο συμπαίκτη του, έφτιαχνε το δικό του σουτ και στο τέλος της βραδιάς είχε 16 πόντους (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές) 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 27 λεπτά.

Ο αδύναμος κρίκος
Ο Νέμανια Νέντοβιτς. Απογοητευτικός στο πρώτο μέρος, είχε 0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα και ένα λάθος μαζί με ένα -17 στην κατηγορία +/- σε 11:17, δεν ήταν σε καλή κατάσταση για να πιέσει την άμυνα του Ολυμπιακού και όταν έβαλε τους πόντους του στο δεύτερο μέρος, ήταν αργά. Κι άλλοι ήταν σε κακή βραδιά, ο Πέιτον Σίβα, ο Ντάριλ Μέικον κι ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος, ωστόσο διαφορετικές απαιτήσεις υπάρχουν γι' αυτούς και διαφορετικές για τον σούπερ σκόρερ Νέντοβιτς που απογοήτευσε με τους 9 πόντους του από 4/15 σουτ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν
Με 2/18 σουτ έκλεισε ο Παναθηναϊκός την πρώτη περίοδο, την ώρα που είχε τα μισά ριμπάουντ από τον Ολυμπιακό (18-9) και τον Νέντοβιτς άποντο από πέντε άστοχα σουτ. Στο ημίχρονο οι πράσινοι είχαν επτά καλάθια σε 32 προσπάθειες, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν πάρει 19 πόντους από τους αναπληρωματικούς τους, είχαν βάλει 24 πόντους στη ρακέτα και είχαν εκτελέσει μόλις τρεις βολές. Στο τέλος της βραδιάς ο Ολυμπιακός σούταρε με ποσοστό μικρότερο του 50%, είχε κάνει όμως τη δουλειά χωρίς να προβληματιστεί, χωρίς να απειληθεί, με τον αντίπαλό του να έχει 33% στο δίποντο και 15 ασίστ για 14 λάθη.

Ο αγώνας
Με τη γνωστή πεντάδα άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, με τον Κασελάκη άρχισε ο Παναθηναϊκός στο τέσσερα αντί του Οκάρο Γουάιτ. Οι Πειραιώτες έκαναν το 9-0 στο τέταρτο λεπτό, οι πράσινοι είχαν 0/8 σουτ και ο Βόβορας κάλεσε νωρίς το πρώτο timeout, χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι για την ομάδα του. Ο Φαλ κάρφωνε ξανά και ξανά, το 15-2 στο έβδομο λεπτό ήταν βαρύ για τους φιλοξενούμενους, Σλούκας και ΜακΚίσικ έβαλαν διαδοχικά τρίποντα για το 21-4, ο Βεζένκοβ έκλεισε την περίοδο με την ομάδα του στο +19 και με τους αντιπάλους του να έχουν 2/18 σουτ.

Με τον Παπαπέτρου να πεισμώνει στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έβαλε έξι πόντους σε ένα λεπτό, ο Γουάιτ σκόραρε από την κορυφή για το 25-13 και οι πράσινοι στάθηκαν στα πόδια τους όταν όλα έδειχναν εναντίον τους. Μέχρι εκεί όμως, καθώς δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο. Ο Σλούκας έφτασε τους οκτώ πόντους για το 32-19 στο 15' και στο φινάλε του πρώτου μέρους το 38-20 κολάκευε την ομάδα του Βόβορα που μετρούσε 7/32 σουτ, δεν είχε πετύχει πόντο από δεύτερη ευκαιρία και δεν φυσικά είχε πάρει ποτέ το προβάδισμα.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β' μέρους. Ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στους 23 (45-22 και 48-25) προς τα μέσα της τρίτης περιόδου, ο Παπανικολάου έκανε ένα απίστευτο πόστερ κάρφωμα απέναντι στον Παπαπέτρου για το 54-32 στο 28' και το ξέσπασμά του τα έλεγε όλα για το πως αισθάνονταν οι γηπεδούχοι, σε ένα κατά τα άλλα ήσυχο δεκάλεπτο από τους Πειραιώτες που έχασαν δεύτερη συνεχόμενη περίοδο, αυτή με σκορ 17-18.

Ο Νέντοβιτς μείωσε στους 13 (55-42) με το πρώτο του καλάθι μετά από εννέα άστοχες προσπάθειες, ο Μπαρτζώκας κάλεσε timeout για να κόψει την φόρα των πράσινων και από αυτό προέκυψε ένα δύσκολο τρίποντο του Παπανικολάου για το +16 του Ολυμπιακού στο 32'. Σλούκας με τρίποντο και Φαλ με κάρφωμα μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ έκαναν το 63-44 και κάπου εκεί, επτά λεπτά πριν από το φινάλε, ο πρώτος τελικός κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης Γ., Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 6 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1), Σλούκας 16 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 4, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 13 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 9 (3/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μέικον (6 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Έβανς 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 6/10 βολές, 46 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/42 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 3/8 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη