Κυριακή 18 Απρ 2021
Άνετο πράσινο πέρασμα  απο την Πυλαία  68-74
Χωρίς να δυσκολευτεί και ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό από τα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός πέρασε από το «PAOK Sports Arena» (74-68), επικρατώντας του ΠΑΟΚ και έκανε ακόμα ένα βήμα προς την πρώτη θέση.
Άνετα και όμορφα. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στο «PAOK Sports Arena» έφερε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στα δικά του μέτρα το παιχνίδι και συντηρώντας διψήφιες διαφορές πανηγύρισε την 17η νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League σε 19 αγώνες.

Με το αποτέλεσμα αυτό το «τριφύλλι» έκανε ακόμα ένα βήμα προς την πρώτη θέση, έχοντας 2 παιχνίδια λιγότερα. Κι όλα αυτά με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να δίνει τον ρυθμό στην επίθεση με 13 πόντους. Τον ακολούθησαν οι Μακ (11π, 5ρ, 8ασ) και Χεζόνια (11π). Από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Ζερμέιν Λοβ μέτρησε 14 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, με τους Κάρτερ (12π, 3ρ) και Γκρίφιν (11π, 4ρ, 3ασ) να τον ακολουθούν.

Ορεξάτος και με μεγάλη διάθεση μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός, καταφέρνοντας να χτίσει διαφορά με Ουάιτ και Σαντ Ρος (7-15, 4'). Οι παίκτες του Κάτας είχαν επιβάλει πλήρως το παιχνίδι τους και με τους Μπέντιλ-Χεζόνια να σκοράρουν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (8-20, 7'). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Καμπερίδη, αλλά Χεζόνια και Μποχωρίδης έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 για την ομάδα τους (12-26).

Καταιγιστικός και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός. Η άμυνα βρισκόταν σε πολύ υψηλά επίπεδα και με τους Μακ και Ουάιτ να σκοράρουν η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (17-28, 14'). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με Κάρτερ και Κακλαμανάκη, μαζεύοντας τη διαφορά (25-42, 18'). Κάρτερ και Κονατέ προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά οι βολές του Δίπλαρου διατήρησαν το προβάδισμα των πρωταθλητών σε υψηλά επίπεδα για το 29-47.

Η άμυνα των παικτών του ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματική στο δεύτερο μέρος. Ο Μάλκολμ Γκρίφιν ανέλαβε δράση στην επίθεση και η διαφορά μειώθηκε (38-52, 24'). Χεζόνια και Μποχωρίδης φώναξαν παρών εκ νέου, με τον Παναθηναϊκό να αντιδράσει (39-60, 27'). Τέρνερ και Τσαλμπούρης έδωσαν λύσεις με τρίποντα, μαζεύοντας τη διαφορά για το 47-63.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη συνέχισαν να πιέζουν μέσα από την άμυνά τους. Ο Μαργαρίτης βγήκε μπροστά, ο Λοβ τον πλαισίωσε και η διαφορά μειώθηκε (56-68, 35'). Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο πλάνο του και χάρη στον Μακ κατάφερε να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά (56-73, 36'). Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ, ο Παναθηναϊκός έλεγξε τον ρυθμό και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 29-47, 47-63, 68-74.