Τετάρτη 04 Μάι 2022
Εποποιία στο ΣΕΦ και πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου οΘρύλοςμε 94-88
ταν η πιο τρελή σειρά των playoffs της EuroLeague. Ήταν μια μονομαχία δύο πυγμάχων. Ολυμπιακός και Μονακό έδωσαν ένα συγκλονιστικό show στην ευρωπαϊκή κοινότητα του μπάσκετ, με τον Κέβιν Ντουράντ στην εξέδρα, με την Έμα Στόουν λίγο πιο δίπλα να απολαμβάνει την ατμόσφαιρα, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να αντέχουν στα δύσκολα, να αντέχουν στο κυνήγι και στο τέλος να επιβιώνουν. Και να θριαμβεύουν. Και να πετυχαίνουν ακόμη έναν στόχο, τον τρίτο της φετινής σεζόν τους.

Ο θρίαμβος επί των Μονεγάσκων (94-88) τους έστειλε στο Final Four του Βελιγραδίου (19-21/5), στο ενδέκατο μίνι τουρνουά της ιστορίας τους και πάνω στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές, για το σαραντάλεπτο που θα οδηγήσει στον αγώνα του τροπαίου. Το βράδυ της Τετάρτης (4/5) ήταν δύσκολο, ήταν θριλερικό, ήταν ένα μεγάλο μπασκετικό βράδυ που μας είχε λείψει, ένα βράδυ που το χρειαζόταν το ελληνικό μπάσκετ για να γυρίσει στην ελίτ της Ευρώπης.

Μεγάλο ματς από τον Κώστα Σλούκα (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) που πήγε στο ένατο Final Four, μεγάλο ματς από τον Τόμας Γουόκαπ (17 πόντοι, 4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), μεγάλο ματς από τον Σακίλ ΜακΚίσικ που κράτησε την ομάδα του στη δεύτερη περίοδο (18 πόντοι, 4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), μεγάλο ματς και από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (16 πόντοι) που έβαλε το μεγάλο, το νικητήριο σουτ. Πολλά συγχαρητήρια αξίζει η Μονακό για την προσπάθειά της. Τρύπησε το ταβάνι της, με τον Σάσα Ομπράντοβιτς να αναλαμβάνει ομάδα που δεν έχτισε και να την οδηγεί σε ένα πολύ υψηλό ράφι.

Δείτε τα ζευγάρια του Final Four του Βελιγραδίου.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν
Ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο με 3/12 σουτ, η Μονακό μετρούσε 5/19. Τα ποσοστά των δύο ομάδων τα έλεγαν όλα για την συνολική τους εικόνα στο δεκάλεπτο, στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 10/10 βολές, αλλά και δέκα εκτελεσμένα σουτ λιγότερα από τους φιλοξενούμενους που είχαν πάρει τους μισούς τους πόντους (24 από τους 48) από τους Λι και Ουαταρά που μετρούσαν 7/9 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα λάθος από το 12' έως το 30', η Μονακό έκλεισε την τρίτη περίοδο με 12/25 τρίποντα και 48% ποσοστό ευστοχίας, όμως στο τέλος μέτρησε το παραλίγο 70% των ερυθρόλευκων στο δίποντο και το ένα λάθος τους στα τελευταία 28 λεπτά της αναμέτρησης.

Ο MVP
Δεν γίνεται να ξεχωρίσει κάποιος έναν εκ των Γουόκαπ - Σλούκα - ΜακΚίσικ, απλώς δεν γίνεται. Τεράστια εμφάνιση και από τους τρεις, τεράστια, μυθική προσπάθεια κυρίως, αλλά πως να αφήσεις εκτός συζήτησης και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ που έβαλε το σουτ της νίκης; Μεγάλη βραδιά, στην οποία ουδείς θα ψάξει για τον πολυτιμότερο παίκτη. Σε αυτόν τον αγώνα το αποτέλεσμα είχε σημασία, κανένα βραβείο, κανένας τίτλος, το αποτέλεσμα και η επίτευξη του στόχου.

Ο αδύναμος κρίκος
Ο Λίο Βέστερμαν έπαιξε 3:26 και τα έκανε όλα λάθος. Ο Γουίλ Τόμας είχε 6 πόντους σε 37 λεπτά. Ο Ντόντα Χολ φορτώθηκε με φάουλ, ο Πάρις Λι αποβλήθηκε με πέντε, στο τέλος της βραδιάς ωστόσο, ουδείς αξίζει να φορτωθεί με τον τίτλο του αδύναμου κρίκου. Η Μονακό είναι σπουδαία ομάδα. Είναι μεγάλη ομάδα. Έχει χαρακτήρα, μέταλλο, έχει εξαιρετικό προπονητή. Και αξίζει κάθε χειροκρότημα.

Ο αγώνας
Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ ήταν όπως πάντα οι πέντε πρώτοι του Μπαρτζώκα, με τον Παπ να δείχνει ο πιο έτοιμος απ' όλους, αλλά τη Μονακό ανώτερη και πιο ισορροπημένη. Δεν είχε αποτελεσματικότητα στο μακρινό σουτ, είχε όμως πέντε επιθετικά ριμπάουντ για το 6-10 στο έβδομο λεπτό. Είχε και δυνατή άμυνα, ακριβώς αυτή που χρειαζόταν σε μία τέτοια ατμόσφαιρα, την ώρα που ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο του φάουλ στην περίοδο, δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της.

Ο Πάρις Λι έκανε τεράστια ζημιά με τα περιφερειακά του σουτ, αυτός έγραψε το 16-24 στο 12', την ώρα που η Μονακό είχε πάρει πια τον έλεγχο της αναμέτρησης, μέσω από την άμυνα και την αποφασιστικότητά της, αυτός έγραψε και το 19-30 με νέο σουτ από μακριά στο 14'. Ο ΜακΚίσικ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει ο Ολυμπιακός στο ματς, το δικό του σκορ κράτησε τους Πειραιώτες κοντά (28-35 στο 15'), αυτός έπαιρνε τη μία επίθεση πίσω από την άλλη χωρίς να τις σπαταλάει, μείωσε στους πέντε (36-41) φτάνοντας τους 16 πόντους, όμως και πάλι η Μονακό είχε απαντήσεις. Ο Ουαταρά έβαλε back-to-back τρίποντα για το 38-48, με το σκορ του ημιχρόνου (41-48) να είναι δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων στο εικοσάλεπτο.

Όσο κι αν ο Ολυμπιακός ήθελε να ροκανίσει γρήγορα τη διαφορά στο ξεκίνημα του β' μέρους, τόσο η Μονακό άντεχε. Και άντεχε με τον Ουαταρά να κάνει πράγματα και θαύματα και με τον Τζέιμς να σκοράρει φλότερ για το 45-53 στο 23'. Εκεί όμως ήταν η ώρα του Γουόκαπ, που σκόραρε κατά ριπάς, έπαιξε φοβερές άμυνες, ισοφάρισε στο 55-55, με τον Χασάν Μάρτιν να σκοράρει για το 62-62 στο 28', το παιχνίδι να εξελίσσεται σε θρίλερ και τον Τζέιμς να σκοράρει εξωφρενικό τρίποντο για το 66-70 στην εκπνοή της τρίτης περιόδου. Ο Ντόρσεϊ έδωσε το φάουλ που είχε να δώσει, αλλά ο Αμερικανός πήγε στο σημείο του στη γωνία και...

Το γεγονός ότι οι Πειραιώτες είχαν την πρώτη κατοχή της τέταρτης τους βοήθησε να πιστέψουν περισσότερο στους εαυτούς τους. Ο Βεζένκοβ έβαλε τετράποντο για το 72-72 στο 31', ο Σλούκας έβαλε τρίποντο για το 75-75 όταν ο Τζέιμς πήγε στον πάγκο με τέσσερα φάουλ στα 8:32 για το φινάλε, ο Λι και ο Χολ είχαν επίσης από τέσσερα με τον πρώτο να μένει στο παρκέ και τελικά να κάνει το πέμπτο που τον έστειλε εκτός αγώνα στο 34'. Κι όταν η μπάλα έκαιγε, όταν ζύγιζε τόνους, ο Σλούκας έγραψε με τρίποντο το 89-83 στο 38', με τον Τζέιμς να απαντά με τον ίδιο τρόπο, με τον Σλούκα να βάζει βολές για το +5 και τον Ντόρσεϊ να σκοράρει τρελό τρίποντο για το 94-88 που έκρινε τον αγώνα. Ο Τζέιμς βρήκε ταμπλό και η ιστορία γράφτηκε με ερυθρόλευκα χρώματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Ράντοβιτς, Πέρεζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 16 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 4 (4 ασίστ), Σλούκας 15 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Βεζένκοβ 9 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 6 (2 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ), Μπέικον 12 (3/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βέστερμαν, Τόμας 6 (8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μοτιεγιούνας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ουαταρά 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Άντζουσιτς 5 (1), Χολ 5 (2 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/29 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 21/25 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 3 επιθετικά), 18 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 17/34 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 15/16 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, κανένα μπλοκ