Κυριακή 14 Οκτ 2018
Γλίτωσε το κάζο ο Ολυμπιακός 77-74 επί της εξαιρετικής Κύμης

Ο Τουπάν με τρίποντο χάρισε το διπλό στους «ερυθρόλευκους» με 77-74 επί της εξαιρετικής Κύμης * Η ταυτότητα της 2ης αγωνιστικής

Για δεύτερη φορά μέσα σε λίγους μήνες ο Ολυμπιακός είδε την Κύμη να του κάνει τη ζωή πάρα πολύ δύσκολη, αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη.

Στο κλειστό της Χαλκίδας η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πέρασε αγχωτικό βράδυ την Κυριακή (14/10), για να επικρατήσει τελικά με 77-74 και να κάνει το 2 στα 2 στην Α1, αποφεύγοντας έτσι το κάζο.

Ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» αποφάσισε να ξεκουράσει τον Βασίλη Σπανούλη και χωρίς τον αρχηγό τους οι Πειραιώτες πήγαν να την πάθουν τη ζημιά, αφού φαίνεται ότι το μυαλό τους είχε μείνει στη σπουδαία εμφάνιση επί της Χίμκι και το +21 μέσα στη Ρωσία, με τους εξαιρετικούς Ευβοιώτες να μην έχουν τίποτα να χάσουν και όλα να κρίνονται από το εύστοχο τρίποντο του Άξελ Τουπάν 17 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +7 (32-39), αλλά δεν ήταν συγκεντρωμένος στη συνέχεια και στο 30' η Κύμη ήταν μπροστά στο σκορ με 57-54.

Το ματς έγινε ντέρμπι για τα καλά, το 63-68 έγινε 70-68 2 λεπτά πριν το τέλος και τη λύτρωση στους φιλοξενούμενους πρόσφερε ο Γάλλος φόργουορντ έξω από τα 6,75μ., με τον Σαγκς να αστοχεί στην τελευταία επίθεση της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη.

Ο Ουάσινγκτον με 24 πόντους έκανε καταπληκτική εμφάνιση για τους γηπεδούχους, Γουίλιαμς-Γκος, Μιλουτίνοφ και Τουπάν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού με 15, 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.