Δευτέρα 09 Ιούλ 2018
Ο ΛεΝτέι των 13 νταμπλ-νταμπλ και του εκπληκτικού 22π-20 ρ.

Ο τρομερός Ζακ ΛεΝτέι ολοκλήρωσε την σεζόν στο Ισραήλ σημειώνοντας 13 (!) νταμπλ-νταμπλ. Διαβάστε στο fosonline.gr τα επιτεύγματα του νέου σέντερ του Ολυμπιακού.

Στη συνέντευξη που μας παραχώρησε στο “ΦΩΣ” ο Στράτος Περπέρογλου, μας ανέλυσε το αγωνιστικό προφίλ του Ζακ ΛιΝτέι. Άλλωστε, τον γνωρίζει αρκετά καλά, καθώς τον αντιμετώπισε στο ισραηλινό πρωτάθλημα, όχι μόνο στη κανονική περίοδο, αλλά και στα πλέι-οφς της Λίγκας. Μάλιστα, ο Έλληνας φόργουορντ τον απέκλεισε με 3-1 νίκες. Αυτό που μας τόνισε είναι πως ναι μεν μπορεί να παίξει τόσο στο “4”, όσο και στο “5”, αλλά στην σεζόν που πέρασε αγωνίστηκε στη Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα κυρίως σαν σέντερ. Άλλωστε, ο Ολυμπιακός για αυτόν τον λόγο τον απέκτησε, για να του προσφέρει τον ρόλο του αθλητικού “5αριού” στο ερυθρόλευκο ροτέισον.

Ο Στράτος Περπέρογλου μας επεσήμανε πως πρόκειται για έναν δυναμικό κοντό σέντερ, ο οποίος διαθέτει μεγάλο ταλέντο και ικανότητες στην επίθεση, διαθέτοντας και καλό μακρινό σουτ, όντας εντυπωσιακός στο να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο. Μας τον περιέγραψε σαν έναν σκληροτράχηλο αμυντικό που προσφέρει εμπιστοσύνη και ασφάλεια στα ριμπάουντ. Χαρακτήρισε έξυπνη την συγκεκριμένη κίνηση από τους Πειραιώτες, τόνισε πως πρόκειται για έναν πολύ καλό παίκτη, αλλά κράτησε και… μικρό καλάθι, σχολιάζοντας πως ναι μεν τα πήγε περίφημα στο ισραηλινό πρωτάθλημα, αντιμετωπίζοντας ψηλούς στα κυβικά του, αλλά το ερώτημα είναι πως θα ανταποκριθεί σε επίπεδο Ευρωλίγκας.

Σε 32 λεπτά είχε 19.5 πόντους και 8 ριμπάουντ μέσο όρο

Ας δούμε όμως τι έκανε την περασμένη σεζόν στο Ισραήλ ο Ζακ ΛιΝτέι, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις, τελειώνοντας την χρονιά έχοντας μέσο όρο 19.5 πόντους (52.2% δίποντα, 37.3% τρίποντα, 81.9% τρίποντα), 8 ριμπάουντ (5.6 αμυντικά, 2.6 επιθετικά), 1.7 ασίστ, 1.4 μπλοκ, αλλά και 2.1 λάθη, βρίσκοντας και θέση στη καλύτερη πεντάδα του πρωταθλήματος. Και όλα αυτά αγωνιζόμενος σε 33 παιχνίδια, έχοντας 32.2 λεπτά συμμετοχής μέσο όρο.

Το ματς που μέτρησε 22 πόντους και 20 ριμπάουντ

Συνολικά, σημείωσε 13 (!) νταμπλ-νταμπλ στα 33 παιχνίδια που έδωσε στο πρωτάθλημα του Ισραήλ. Έκανε το ματς της ζωής του κόντρα στη Χάποελ Ιερουσαλήμ στη κανονική περίοδο. Την οδήγησε σε νίκη με σκορ 71-72, πραγματοποιώντας μία συγκλονιστική και εντυπωσιακή εμφάνιση. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 22 πόντους (με 9/19 σουτ) και 20 ριμπάουντ (10 επιθετικά, 10 αμυντικά), σε 36 λεπτά συμμετοχής. Κόντρα στη Χολόν αγωνίστηκε για 40 λεπτά και σε αυτό το χρονικό διάστημα μέτρησε 32 πόντους (12/22 σουτ) και 12 ριμπάουντ, ενώ απέναντι στη Χάποελ Τελ Αβίβ σταμάτησε στους 30 πόντους, μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ, όντας στο παρκέ για 37 λεπτά. Ήταν σπουδαίος και κόντρα στη Ρισόν (18 πόντοι, 14 ριμπάουντ), ενώ απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ μέτρησε 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, παίζοντας και πάλι για 40 λεπτά.

Είχε 19.8 πόντους και 6.3 ριμπάουντ στα playoffs

Στα πλέι-οφ του ισραηλινού πρωταθλήματος, στα τέσσερα παιχνίδια που έπαιξε κόντρα στη Χάποελ Ιερουσαλήμ του Στράτου Περπέρογλου (σειρά στην οποία γνώρισε η ομάδα του τον αποκλεισμό), είχε μέσο όρο 19.8 πόντους (61.3% δίποντα, 37.5% τρίποντα, 72.7% βολές), 6.3 ριμπάουντ (3.5 αμυντικά, 2.8 επιθετικά), 1.5 κλέψιμο, 1.8 ασίστ, 2.3 λάθη, 0.8 μπλοκ και 7.5 κερδισμένα φάουλ από τον αντίπαλο. Μάλιστα, στο τρίτο παιχνίδι της σειράς σημείωσε 29 πόντους, έχοντας 8/12 δίποντα και 3/4 τρίποντα, συν 8 ριμπάουντ. Τον υψηλότερο βαθμό στο σύστημα αξιολόγησης τον σημείωσε κόντρα (και πάλι) στη Χολόν, καθώς μέτρησε “42”. Και το κατάφερε έχοντας 30 πόντους (11/16 δίποντα, 8/9 βολές), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 κερδισμένα φάουλ, σε 35 λεπτά συμμετοχής.