Σάββατο 11 Νοέ 2017
Γ.Σ Λάρισας/Φάρος – Τρίκαλα : 77-70

Νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλίας αναδείχτηκε ο Γ.Σ Λάρισας Φάρος, ο οποίος επικράτησε των Τρικάλων με 77-70, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόλαντ Σάφτενααρ (25π. 3 ριμπ, 5 ασίστ) και άξιους συμπαραστάτες τους Ουεάρ και Ντρέιπερ με 12 πόντους. Μοναδικοί διασωθέντες για τους φιλοξενούμενους οι Μάρεϊ (14 π.), Βασιλειάδης (12 π.) και Τέγιτς ( 11 π.).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυνατά το παιχνίδι και παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι και το 17ο λεπτό (37-32 στο 16:58), όμως ο Φάρος «έτρεξε» ένα σερί 11-0 κλείνοντας το ημίχρονο στο +17 (49-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φάρος συνέχισε από εκεί που τελείωσε στο πρώτο και ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 18 πόντους (61-43, 22:48), με τα Τρίκαλα να συμμαζεύουν για λίγο τη διαφορά πριν φτάσει εκ νέου στο +18 (65-47).

Τα Τρίκαλα με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά φτάνοντας στο -3 (73-70) με τρίποντο του Ρος, όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Μαραγκός έκανε το 75-70 σχεδόν ένα λεπτό πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην επόμενη επίθεση τους και ο Σάφτενααρ με δύο βολές έγραψε το τελικό 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70.

Γ.Σ Λάρισας/Φάρος: Φόρμπς, Ουέαρ 12, Ντρέιπερ 12, Παπαμακάριος 9, Μουράτος 3, Μαραγκός 3, Διαμαντάκος 2, Σάφτενααρ 25, Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 5, Γκάλογουεϊ 6, Στυλιανού.

Τρίκαλα: Τζόουνς 8, Λούντζης 6, Σλαφτσάκης 6, Ρος 8, Χατζηνικόλας, Χέιλ 1, Φέισι 4, Τέγιτς 11, Καλογιαννίδης, Μάρεϊ 14, Τάταρης, Βασιλειάδης 12.