Σάββατο 11 Νοέ 2017
ΠΑΟΚ – Άρης 63-57

Στο ματς Κυπέλλου στο Παλέ «αφεντικό» ήταν ο Άρης, αυτή τη φορά στην Πυλαία τα ηνία πήρε ο ΠΑΟΚ! Χάρη σε ένα εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 23-8) η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε το ντέρμπι με τους «κίτρινους», επικρατώντας με 63-57 για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Κορυφαίοι για τους «ασπρόμαυρους» που πανηγύρισαν την 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα οι Λάκι Τζόουνς (20π.), Βαγγέλης Μαργαρίτης (11π. και μια σημαντική τάπα στον Αθηναίου), Λίνος Χρυσικόπουλος, με τον τελευταίο να βάζει κρίσιμα καλάθια στα κρίσιμα λεπτά. Δεκαοχτώ ασίστ μοίρασαν οι γηπεδούχοι, τις οκτώ ο Κόνιαρης!

Ο Άρης από την πλευρά του βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 15 πόντους, επέστρεψε στο -1 με εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν ολοκλήρωσε την μεγάλη επιστροφή. Οι κίτρινοι πλήρωσαν τα πολλά λάθη (17), την έλλειψη δημιουργίας (μόλις 10 ασίστ) και την μεγάλη αστοχία (8/28 τρίποντα, 9/17 βολές), κυρίως στα τελευταία 4 λεπτά, όταν είχαν γυρίσει στο ματς και είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους.

«Εκρηξη» του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο

Ενας… άλλος ΠΑΟΚ εμφανίστηκε ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο. Βασιζόμενος σε ένα φοβερό πάθος που δεν είχε καταθέσει στα δύο προηγούμενα και με μία άμυνα που «εγκλώβισε» τον αντίπαλό του, ο δικέφαλος κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ. Με ηγέτη στην επίθεση τον Τζόουνς (αλλά και τον Μαργαρίτη) οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 23-8(!) εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +15, στο 28’!

Στο ίδιο διάστημα, ο Αρης έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ήταν στατικός και άστοχος στην επίθεση, έχοντας ουσιαστικά είχε τεθεί εκτός κλίματος αγώνα.Εντυπωσιακή επιστροφή του Άρη!

Κι ενώ φαινόταν ότι ο ΠΑΟΚ θα έφτανε σε μια σχετικά εύκολη επικράτησε έχοντας απέναντι του έναν… υπνωτισμένο Άρη, η ομάδα του Γιαννάκη κατάφερε να επανέλθει! Με σκληρή άμυνα η οποία κράτησε τον γηπεδούχο άποντο για 6(!) λεπτά (σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι έχουν 0/2 δίποντα και 0/4 τρίποντα και 6 λάθη) και τον ίδιο να τρέχει ένα φοβερό 14-0 (με Αθηναίου, Τσαϊρέλη και Μπελ) πλησίασε στον πόντο (54-53), με 3:55 για το φινάλε!

Μεγάλα καλάθια ο Χρυσικόπουλος

Ηταν η σειρά του δικεφάλου να τα έχει… χαμένα, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποια μεγάλα καλάθια που τους κράτησαν στην θέση του οδηγού. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με τρίποντο και δίποντο έκανε το 54-49 με 1:49 για το τέλος. Ο Αρης είχε ευκαιρίες για να «κλέψει» το ματς, ωστόσο ήταν ιδιαίτερα άστοχος, ακόμη και στις βολές (με τον Αθηναίου), με αποτέλεσμα να σημειώσει μόλις 4π. στο τελευταίο 4λεπτο!

Ετσι το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου με δύο εύστοχα ζευγάρια βολών από τον Τσόχλα στο τελευταίο λεπτό, σφράγισε μια νίκη εξαιρετικής σημασίας από πλευράς ψυχολογίας για τον δικέφαλο.

Ισορροπία στα δύο πρώτα δεκάλεπτα

Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα ήταν ισορροπημένα. Ο Αρης είχε ένα ελαφρώς καλύτερο πρόσωπο, «χτυπώντας» μέσα στο καλάθι με τον Μπένσον (24-29 στο 17’), κάτι που δεν είχε ο ΠΑΟΚ στο διάστημα αυτό εκδηλώνοντας τις επιθέσεις του από την περιφέρεια. Σταδιακά όμως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την επιθετική τους ισορροπία, ροκανίζοντας τη διαφορά και πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο ισόπαλο 31-31.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57