Σάββατο 18 Νοέ 2017
Ρέθυμνο – ΠΑΟΚ 73-79

Πραγματοποιώντας την πιο μεστή εμφάνισή του φέτος, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το Ρέθυμνο, επικρατώντας της ομώνυμής ομάδας με 73-79 για την 6η αγωνιστική της Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Ουσμάν Κρουμπάλι με 16 πόντους, ενώ ακόμη ξεχώρισαν οι Κόνιαρης (10π., 10 ασίστ, 5ριμπ.), Χρυσικόπουλος 13π. και Ζάρας με 11π., οι περισσότεροι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα του τους είχε ανάγκη.

Εκτη νίκη για τους «ασπρόμαυρους», πρώτη εκτός έδρας, ενώ για τους γηπεδούχους αυτή ήταν η πέμπτη ήττα, δεύτερη επί Κρητικού εδάφους.

Από την άλλη Αρμστεντ (19π.) και Χριστοδούλου δεν ήταν αρκούσαν για το Ρέθυμνο που είδε τον Ρόμπερτσον να αγωνίζεται παρά το γεγονός οτι είχε μόλις μάθει για το θάνατο του αδερφού του.

«Φωτιά» στην επίθεση ο ΠΑΟΚ

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικός στην επίθεση. Σκόραρε 45 πόντους με υψηλά ποσοστά (3/8 τρίποντα) και ήδη τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και ήδη 9 από τους 12 παίκτες του να έχουν συμβάλλει στο σκοράρισμα. Πολύτιμή η συμβολή στο διάστημα αυτό του Κρουμπάλι (10π.), αλλά και του Κόνιαρη ο οποίος εκτός των 8π. που σημείωσε να έχει μοιράσει ήδη και 6ασίστ (13 συνολικά ο δικέφαλος)!

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον δικέφαλο, βασιζόμενο στην άμυνά του (κράτησε άποντους τους γηπεδούχους για περίπου 3 λεπτά), να ξεφεύγει για πρώτη φορά με 7π., με το σκορ να διαμορφώνεται στο 38-45 στην ανάπαυλα.

«Αφεντικό» και στο τρίτο δεκάλεπτο

Επιβλητικός ήταν και στην Τρίτη περίοδο ο φιλοξενούμενος. Με ωραίες συνεργασίες και υπομονή στην επίθεση και διατηρώντας την καλή άμυνα από τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ κατάφερνε να διατηρεί μια διαφορά γύρω από τους 10 πόντους (38-50, 50-61).

Αντεξε στην αντεπίθεση των Κρητικών

Οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθεια αντεπίθεσης στην τελευταία περίοδο και μείωσαν στους 4 (57/61), με 7,5 για τη λήξη. Ωστόσο ο σημερινός ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος. Διατηρώντας την ψυχραιμία τους οι παίκτες του Παπαθεοδώρου, βρήκαν μεγάλα καλάθια κυρίως από τον Ζάρα, με αποτέλεσμα με 3,5 για τη λήξη η διαφορά να ξαναπάει σε διψήφια επίπεδα (61-71).

Ετσι το προβάδισμα, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 71-75 με 1:18 για τέλος δεν άλλαξε, καθώς ο Κόνιαρης ήταν εύστοχος στις βολές που κλήθηκε να εκτελέσει (71-77 στα 43΄΄)με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια σπουδαίας σημασίας νίκη μέσα σε μια έδρα από όπου λίγες ομάδες θα περάσουν.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-45, 50-61, 73-79