Δευτέρα 20 Νοέ 2017
Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός 54-72

Για 32 λεπτά ο Κολοσσός ήταν ανταγωνιστικός με τον Ολυμπιακό στη Ρόδο στην αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Μέχρι βέβαια να πάρει μπρος ο Χόλις Τόμπσον. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 72-54 στο «Βενετόκλειο» των Ροδιτών, έχοντας ως κορυφαίο τον Αμερικανό φόργουορντ ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους (και 8 ριμπάουντ), με τους 10 να τους πετυχαίνει στην τελευταία περίοδο, κρίνοντας και ουσιαστικά την αναμέτρηση. Εντυπωσιακός ήταν και ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ θετική παρουσία είχε και ο Γιώργος Μπόγρης με 8 πόντους και τρεις ασίστ. Για τους γηπεδούχους του Αρη Λυκογιάνη, ο Μάρβι Τζόουνς είχε 16 πόντους.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Με τις επιθέσεις να μιλάνε και τον Σταμάτη πρωταγωνιστή για τους γηπεδούχους, το σκορ ήταν στο 5-7 στα δύο λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Πρίντεζης από την μεριά του Ολυμπιακού ανέλαβε πρωτοβουλίες και με τρίποντο έγραψε το 5-10, για να του απαντήσει και πάλι ο Σταμάτης με τον ίδιο τρόπο.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ, με βολές του Παπανικολάου έφτασαν στο 11-15 και με δίποντο του Μπόγρη στο 13-17. Η ροή του ματς έδειχνε ίδια, ο Πρίντεζης εκτός από σκορ, πάσαρε κι όλας και το σκορ πήγε στο 17-23 με δίποντο του Ρόμπερτς. Το καλό το κράταγε για το τέλος ο Αμερικανός γκαρντ όμως, ο οποίος με σουτ από τα 9 μέτρα έστειλε τον Ολυμπιακό στο +9 (17-26) στην εκπνοή του χρόνου του α δεκαλέπτου.

Από την επίθεση, στην αστοχία και την άμυνα. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρέμεινε σε θέση οδηγού, ο Μπόγρης σκόραρε με βολές για να έρθει και πάλι ο Σταμάτης και με δίποντο να πραγματοποιήσει το 22-29. Ο Ελληνας σέντερ μάλιστα εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Στρέλνιεκς και με γκολ φάουλ πέτυχε το 22-32.

Ένα τσακωμός του Παπαπέτρου με τον Γεωργαλλή «άναψε» τα αίματα, μπέρδεψε για λίγο το ματς, όμως ο Μπόγρης ήταν και πάλι εκεί για τον Ολυμπιακό. Με πόντους δικούς του και μία πάσα στον Ουίλτζερ, ο οποίος σκόραρε το πρώτο του τρίποντο με τα ερυθρόλευκα, το παιχνίδι έφτασε στο 28-37 για να κλείσει το ημίχρονο με ένα τρίποντο από τα εφτά μέτρα από τον Στρέλνιεκς για το 30-40.

ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

«Ζεστός» ο Στρέλιεκς με το… καλημέρα στην τρίτη περίοδο, αφού ο Λετονός γκαρντ σκόραρε με τρίποντο το 33-43, ενώ πρόλαβε σε ένα δευτερόλεπτο να διαμορφώσει και το 35-45. Ο Κολοσσός έδειξε αντίδραση και με τέσσερις σερί πόντους του Τζόουνς και ένα δίποντο του Μπρέι μείωσε σε 43-48 και προσέγγισε σε απόσταση αναπνοής τους «ερυθρόλευκους» με τον Γκρίφιν (45-48).

Ο Πρίντεζης «έσπασε» την ορμή των γηπεδούχων με δίποντο αλλά ο Τζόουνς μίλησε και πάλι, καρφώνοντας εντυπωσιακά για το 47-50. Ξανά ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού με χουκ για το 47-52, για να λήξει το δεκάλεπτο στο 47-55 από το τρίποντο του Μάντζαρη.

Πάντως, το συγκρότημα του Αρη Λυκογιάννη, δεν τα παράτησε. Συνέχισε να ελπίζει στο «θαύμα» και παρά το πέμπτο φάουλ του Σταμάτη, μείωσε σε 52-57 με ένα 5-0 σερί. Γεγονός που «ξύπνησε» τους Πειραιώτες.

Ο Στρέλνιεκς τον επιθετικό χαβά του και με ένα τρίποντο σκόραρε για το 52-60 και το… κονσέρτο για πολυβόλα ολοκλήρωσε ο Τόμπσον με ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ για το 54-65. Μάλιστα ο Αμερικανός φόργουορντ με προσωπική ενέργεια, επιθετικό ριμπάουντ και δίποντο εφτασε την διαφορά για πρώτη φορά στο +13 (54-67) και τελείωσε το ρεσιτάλ του με ένα τρίποντο και ένα δίποντο για το 54-72 έχοντας 10 σερί πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-40, 47-55, 54-72

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6, Χάρις, Τζόουνς 16 (8ριμπ.), Σχίζας 7, Σταμάτης 14 (1), Πρόστραν 2, Γεωργαλλής, Μπιλλής, Αγγελάκος, Μπρέι 7 (1), Παπαδάκης, Ράιτ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1, Στρέλνιεκς 14 (4/5τρ.), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Πρίντεζης 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Μάντζαρης 3 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8, Γουίλτζερ 3 (1), Τόμπσον 16 (2).