Σάββατο 28 Οκτ 2017
Σπουδαίο διπλό στο Ρέθυμνο για το Λαύριο

Μία εβδομάδα μετά την εντός έδρας ήττα από τον Άρη, το Λαύριο "ρέφαρε" με μεγάλο διπλό επί του Ρεθύμνου (73-95) στο "Μελίνα Μερκούρη".

Την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του πανηγύρισε το Λαύριο Megabolt, που επικράτησε στο "Μελίνα Μερκούρη" του Ρεθύμνου Cretan Kings (95-73) μία εβδομάδα μετά την ήττα του στα σημεία από τον Άρη. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, ο Γκρέι έβαλε σε εκείνο το διάστημα τέσσερα διαδοχικά τρίποντα, η διαφορά άνοιξε και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ποτέ να ανακάμψουν. Στο 1-3 πλέον οι Κρητικοί, στο 2-2 το Λαύριο που δείχνει ότι θα διεκδικήσει μία θέση στην πρώτη οκτάδα της Stoiximan.gr Basket League.

O MVP

Ο Στίβεν Γκρέι έκανε πράγματα και θαύματα στο "Μελίνα Μερκούρη", ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν πέτυχε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα για να "γονατίσει" τους γηπεδούχους. 25 πόντους με 6/10 μακρινά σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα έγραψε το κοντέρ του Αμερικανού, που ήταν απολαυστικός.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 6/7 τρίποντα και οι 30 πόντοι που πέτυχε το Λαύριο στο τρίτο δεκάλεπτο. Εξαιρετικά ισορροπημένο το παιχνίδι του, με 58% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα, 22 ασίστ και τα μισά λάθη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

To Λαύριο κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ στο πρώτο μέρος (14-24), με αποτέλεσμα όχι απλά να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά να έχει και το προβάδισμα. Η ομάδα του Σερέλη πίστεψε στις δυνάμεις της, έκανε τρομερή τρίτη περίοδο (16-30) με 6/7 τρίποντα, πήγε στο +19 (51-70) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το "Μελίνα Μερκούρη", είχε όμως αρκετό κόσμο που "πάγωσε" από την εξέλιξη της αναμέτρησης και δεν μπόρεσε να δώσει ώθηση στην ομάδα του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Παναγιώτου, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Γκούντγουιν 9 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χριστοδούλου 6, Μούντι 1 (0/5 σουτ σε 11 λεπτά), Ρόμπερτσον 17 (2), Μέντλοκ 10 (2), Κώττας 1, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 19 (5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράιτ

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 7 (7 ριμπάουντ), Μέιερ 5, Γκρέι 25 (6/10 τρίποντα), Γουίγκινς 8 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόνσον 14 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λεγκίκας, Κουζέλογλου 6 (2), Νίξον 14 (3), Μουρ 8 (1)

Ομαδικά στατιστικά Ρεθύμνου: 13/30 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 20/26 βολές, 25 ριμπάουντ (7 επιθετικά - 18 αμυντικά), 13 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά Λαυρίου: 25/43 δίποντα, 12/23 τρίποντα, 9/13 βολές, 43 ριμπάουντ (13 επιθετικά - 30 αμυντικά), 22 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Το Λαύριο θα υποδεχθεί τον Κολοσσό το Σάββατο 11 Νοεμβρίου στις 16:30, την ώρα που το Ρέθυμνο θα ταξιδεύει για να παίξει την Κυριακή 12 Νοεμβρίου στις 18:00 με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.