Δευτέρα 08 Ιαν 2018
Ματ στον… Λευκό Πύργο για τον Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ έκανε τη νίκη της αγωνιστικής με το 78-71 επί του Ολυμπιακού για την 11η αγωνιστική της stoiximan.gr Basket League. Ήταν η τρίτη ήττα για τους “ερυθρόλευκους” στο πρωτάθλημα και η έβδομη νίκη για τους Θεσσαλονικείς. Εκτελεστής ο Γκος με 24 πόντους, δημιουργοί οι δύο φόργουορντ Μαργαρίτης και Χαραλαμπόπουλος με 4 και 5 ασίστ αντίστοιχα για τους νικητές.

Από τη γραμμή των τριών πόντων άρχισε το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ και εκεί στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό στην πρώτη περίοδο, με τον Νταρνέλ Τζάκσον να μας συστήνεται εκτός από δυνατός στην ρακέτα, και ως σουτέρ τριών πόντων. Με 2/2 δικά του τρίποντα και συνολικά 5/8 των γηπεδούχων σε ένα δεκάλεπτο, ο δικέφαλος του βορρά έφτασε από 8-8 (3’15’’) που διαμόρφωσε ο Γιώργος Μπόγρης που τροφοδοτήθηκε από τους «ερυθρόλευκους» στο 29-16 (9’) με τους Χρυσικόπουλο, Χαραλαμπόπουλο, Γκος και Κόνιαρη να μπαίνουν στην εξίσωση. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αναζητούσε λύσεις και περισσότερο στην άμυνα.

Η άμυνα ήταν σε πρώτο πλάνο για τον ΠΑΟΚ που διάβαζε πολύ καλά τις φάσεις και τα mismatch, καταφέρνοντας να διατηρήσεις αποστάσεις. Έφτασε και πάλι σε διψήφιες διαφορές με το 32-24 (14’) να γίνεται 38-26 (15’40’’) με πέντε συνεχόμενους και ολίγον… τυχερούς πόντους του Λάκι Τζόουνς, που ευστόχησε και σε σουτ τριών πόντων με ταμπλό! Με τους γηπεδούχους να έχουν 6/12 από τα 6μ75 σε αντιπαράθεση με το 1/10 των φιλοξενούμενων στα μισά της αναμέτρησης (44-33, 20’).

Παρά το ότι ο ρυθμός έπεσε κάπως, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κυριαρχεί ανεβάζοντας το δείκτη της διαφοράς στο +16 (57-41, 30´) με ένα ακόμη τρίποντο διά χειρός Φιλ Γκος και τον Ολυμπιακό να σημειώνει στο τρίτο δεκάλεπτο μόλις 8 πόντους, παραμένοντας άστοχος από τα 6μ75 (1/15) και χωρίς τη δυνατότητα να πάρει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Σπανούλης και Μάντζαρης έδωσαν ανάσες στον Ολυμπιακό με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (61-51, 34′) με ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο. Ο Σπανούλης με ένα ακόμη τρίποντο έδωσε και πάλι μονοψήφια τιμή στη διαφορά (63-54, 35′). Κρουμπάλι και Κατσίβελης ήταν το δίδυμο που έδωσε λύσεις στον ΠΑΟΚ (67-56, 36′) με τον Γκος να στέλνει τη διαφορά και πάλι στο +14 (70-65, 36’40”). Με δύο λεπτά στο ρολόι ο ΜακΛιν κέρδισε φάουλ, αλλά στη συνέχεια χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, κάθως απώθησε τον Φιλ Γκος. Ο οποίος βρέθηκε σε ρόλο πρωταγωνιστή, διαμορφώνοντας και το 76-63 (38’30”).

να τρίποντο του Ουίλτζερ μετά το λέι απ του Σπανούλη μείωσε στους 8 (76-68, 39′). Το παιχνίδι πήγε στη γραμμή με τον Κώστα Παπανικολάου να διαμορφώνει και το τελιό 78-71.

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΖΑΜΠΟΛ: Κατά… 80% ελληνική ήταν η παρουσίαση των δύο ομάδων με 8/10 παίκτες να είναι Έλληνες. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε πέντε Έλληνες, όπως και στον αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο, ενώ ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε στην αρχική πεντάδα τους Κατσίβελη, Μαργαρίτη και Χαραλαμπόπουλο, δίπλα στους Γκος και Τζάκσον.

ΑΡΚΕΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ: Λϊγο πιο… ζεστό ήταν το κλίμα στο PAOK Sports Arena σήμερα, καθώς περίπου 5.000 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο για την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Δεσλής