Σάββατο 11 Φεβ 2017
Άλμα παραμονής ο Κόροιβος

«Άλμα» παραμονής στην STOIXIMAN.GR Basket League έκανε ο Κόροιβος με τη νίκη του στην Λευκάδα επί της Δόξας (69-65). Η ομάδα της Ήλιδας κατάφερε να επιστρέψει από το -7 στο οποίο βρέθηκε οκτώ λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης και να φτάσει στην επικράτηση με καθοριστικούς παίκτες τους Άντρεγια Μιλουτίνοβιτς (19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κένι Χολ (18 πόντοι και 12 ριμπάουντ) και Τόντριγκ Γκότσερ (17 πόντοι και 10 ριμπάουντ). Με την σημερινή νίκη ο Κόροιβος έφτασε τις 6 νίκες στις πρώτες 17 αγωνιστικές.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με την Δόξα να βρίσκει κυρίως σκορ από τον Νταβίντ Ντόμπλας και την ομάδα της Ήλιδας από τον Τόντριγκ Γκότσερ. Με τρίποντο του Σάνον Σκοτ στο 19’ οι γηπεδούχοι τελείωσαν την περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (18-15).

Με νέο καλάθι του Σκοτ και κάρφωμα του Άλεξ Χάρις η Δόξα ξέφυγε με πέντε (22-17) στο 11’. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με επτά (31-24) 5’ και 47’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου μετά από δύο σερί τρίποντα των Τζάστιν Ρόμπινσον, Χάρις. Ο Κόροιβος, ωστόσο, απάντησε με σερί 7-0 σε διάστημα ενάμιση λεπτών με τρίποντο του Άντρεγια Μιλουτίνοβιτς – που ήταν ο καλύτερος παίκτης του στο δεύτερο δεκάλεπτο – και ισοφάρισαν σε 33-33, με 2’ και 51’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.

Η Δόξα ανέκτησε το προβάδισμα με τρίποντο του Δημήτρη Τσαλδάρη (36-33), 46’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Κόροιβο να μειώνει στον πόντο (36-35) με καλάθι του Κέβιν Χολ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά με 41-38 στο 23’ μετά από σερί 6-0 σε διάστημα ενάμιση λεπτών και με τρίποντο του Γκότσερ με 4 (44-40), 5’ και 55’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Δόξα προσπέρασε (48-46) με δύο σερί καλάθια του Σκοτ και με 2’ και 51’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα των γηπεδούχων (53-52), ύστερα από δύο βολές του Ρόμπινσον στο 29’.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 7 (61-54) στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου με τρίποντα των Σκοτ, Χάρις και ένα καλάθι του Τράϊ Άμποτ. Ο Κόροιβος, ωστόσο, με σερί 9-0 σε διάστημα τριών λεπτών με τέσσερις πόντους του Μιλουτίνοβιτς, προσπέρασε με 63-61 με 4’ και 39’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Άμποτ ισοφάρισε αμέσως μετά σε 63-63 πετυχαίνοντας τους πρώτους πόντους της Δόξας μετά από τρεισίμιση λεπτά αφλογιστίας, αλλά ο Μιλουτίνοβιτς με τρίποντο έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για τη νίκη (66-63), 1’ και 18’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Η ομάδα της Ήλιδας με καλάθι του Μαρκέλ Σταρκς ξέφυγε με 5 (68-63) με 48’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Ρόμπινσον μείωσε σε 68-65, αλλά 20’’ πριν την λήξη αστόχησε έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Σταρκς με 1/2 βολές (69-65)... σφράγισε τη νίκη του Κοροίβου.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-25, 53-52, 65-69.