Σάββατο 04 Φεβ 2017
Προμηθέας - Κολοσσός 78-68

Ο Προμηθέας (6-10) επικράτησε του Κολοσσού (9-7) με 78-68 και πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη του μετά τις 26 Νοεμβρίου! Οι Ροδίτες ταξίδεψαν στην Πάτρα με κεκτημένη ταχύτητα από τις συνεχόμενες νίκες στη regular season που τους έφεραν στην πρώτη εξάδα της κατάταξης για το παιχνίδι με τον Προμηθέα που ήθελε το ροζ φύλλο αγώνα για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις. Τελικά η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου επικράτησε με 78-68, έφτασε τις 4 νίκες σε 8 ματς στο «Δ. Τόφαλος» και πήρε σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική «ανάσα» ενόψει της συνέχειας. Παράλληλα, ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Προμηθέα από τις 26 Νοεμβρίου και το 84-67 επί των Τρικάλων. Από την άλλη πλευρά, ο Κολοσσός υποχρεώθηκε να παίξει από το πρώτο λεπτό χωρίς τον Τρέβορ Ρέλεφορντ, λόγω τραυματισμού!

Ο αγώνας

Ο Νίκος Γκίκας σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και ισοφάρισε σε 9-9 στο 7'40" για τον Προμηθέα που ξεκίνησε το ματς με 3/12 σουτ απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου που είχε 4/9 δίποντα σε αυτό το διάστημα και κορυφαίο παίκτη τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα σχετικό προβάδισμα στα ριμπάουντ αλλά ήταν εξαιρετικά άστοχοι. Με 6/20 σουτ εντός πεδιάς, λοιπόν, το +3 (17-14) στο 13'35" ήταν κάτι παραπάνω από καλό για τους Πατρινούς. Ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 32-33 όμως ο Προμηθέας έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 40-33 στο 22'15"!

Οι Πατρινοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην τρίτη περίοδο κι έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (50-38, 26'41") με μπροστάρη τον Γκίκα που έκανε εξαιρετική δουλειά και στις δυο πλευρές του παρκέ. Ο Μπλάσινγκεϊμ συνέχισε να σκοράρει για τον Προμηθέα Πατρών που εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (65-48, 33'19") κι έδειξε να «καθαρίζει» το ματς από τις αρχές της τέταρτης περιόδου. Τελικά ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος κι έφτασε στη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-10, 32-33, 58-45, 78-68.