Σάββατο 05 Ιούν 2021
BaskeLeague  Tο Λαύριο ισοφάρισε τον ΠΑΟ  με όπλο τα τρίποντα
Η εκπληκτική σεζόν του Λαυρίου Megabolt συνεχίζεται καθώς επικράτησε με 94-89 (81-81 κ.α.) του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League. Eπόμενη αναμέτρηση την Δευτέρα (7/6, 20:00-ΕΡΤ3 live) στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Όπως στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος, έτσι και στον δεύτερο τελικό το Λαύριο προστάτεψε την έδρα του αποδεικνύοντας γι’ ακόμα μία φορά για ποιο λόγο βρίσκεται στους τελικούς. Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Κάρτερ, Μουράτος, Ντιαλό, Γερομιχαλός, Κόζι ) και 15/36 τρίποντα. Από τους «πράσινους» που είχαν 19 λάθη, με 18 πόντους τελείωσαν οι Μπρέι και Χεζόνια. που είχαν 1

Αποφασισμένο να μην παρουσιάσει ξανά την εικόνα του πρώτου τελικού εμφανίστηκε το Λαύριο στη διάρκεια του δεύτερου τελικού. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν ελεύθερα σουτ και με καλά ποσοστά ευστοχίας μπήκαν σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Μάλιστα, στο 7’ προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά (23-10), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Βασίλη Μουράτου. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» έμοιαζαν εκτός κλίματος μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-18) που άκουσαν τις έντονες παρατηρήσεις από τον Όντεντ Κάτας για τα λάθη που έκαναν στο ξεκίνημα του αγώνα. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβασαν το ρυθμό τους με συνέπεια να κάνουν επιμέρους σκορ 13-4 και να πάρουν προβάδισμα (31-30) με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τι Τζέι Μπρέι. Όπως γίνεται αντιληπτό, από εκείνο το σημείο ο δεύτερος τελικός εξελίχθηκε σε μία μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες αφού συμβάδιζαν στο σκορ με το Λαύριο να βάζει δύσκολα στους «πράσινους».

Με επιθετική αιχμή τον Μπρέι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπάθησε να… πατήσει το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο μόνο εύκολη δεν ήταν η αποστολή των «πράσινων» αφού οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι συνεπείς από την περιφέρεια. Αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να βρίσκονται στα ίσια (51-51) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 10-0 παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (61-51), με έμμεσο τρίποντο του Γιώργου Παπαγιάννη. Γι’ ακόμα μία φορά η αντεπίθεση δεν άργησε να έρθει από τους παίκτες του Λαυρίου αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο όχι μόνο μείωσαν αλλά πέρασαν και μπροστά με 69-68, μετά από εύστοχο τρίποντο του Γερομιχαλού στο 34’. Ο δεύτερος τελικός παρέμενε αμφίρροπος μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου το Λαύριο είχε το προβάδισμα με 78-77. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Χεζόνια ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε μπροστά με 81-78 για να στείλει το ματς στην παράταση (81-81) με εύστοχο τρίποντο ο Τάισον Κάρτερ. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κόζι ανέλαβε δράση και οδήγησε το Λαύριο στη μεγάλη νίκη και την ισοφάριση στη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.α.), 94-89