Δευτέρα 10 Ιούν 2019
Μπρέικ με το… καλημέρα το Περιστέρι

Κέρδισε 67-66 την ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ και πήρε πλεονέκτημα για την 3η θέση στην Α1

Το πρώτο βήμα για να τερματίσει στην τρίτη θέση της Α1 μπάσκετ έκανε το Περιστέρι το βράδυ της Κυριακής (9/6), επικρατώντας με 67-66 της ΑΕΚ μέσα στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Οι εξέδρες ήταν σχεδόν άδειες στο πρώτο ματς της σειράς των μικρών τελικών, αφού οι οπαδοί των «κιτρινόμαυρων» είναι απογοητευμένοι ύστερα από τον αποκλεισμό από τον Προμηθέα, και η παγωμάρα έγινε ακόμα μεγαλύτερη στο φινάλε, αφού ο Γκρέι με τρίποντο 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρισε το ροζ φύλλο στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Η Ένωση έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 18-7 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν εν συνεχεία και το ημίχρονο να κλείνει στο +5 για τον «Δικέφαλο» (39-34).

Το β' ημίχρονο ήταν ντέρμπι και όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες, για να βάλει τελικά τη σφραγίδα του ο Γκρέι για το 0-1 των «κυανοκίτρινων», που θα υποδεχθούν την ΑΕΚ την Τρίτη (11/6) στις 19.30.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-34, 50-52, 66-67

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 10, Τζέιμς 13, Ξανθόπουλος 7, Σάκοτα 12, Τσαλμπούρης 4, Μωραΐτης 7, Θίοντορ, Ρογκαβόπουλος 1, Γιαννόπουλος 10, Εμπάκουε 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 3, Σμιθ, Σκορδίλης 15, Μούρτος, Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 2, Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 7, Κάλαχαν 10, Γκρέι 13, Μπεντίλ 12.