Κυριακή 21 Νοέ 2021
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ "Κοντινή  απόδραση στα Βραχνέικα με 1-2

Η  Παναχαϊκή νίκησε με ανατροπή εκτός έδρας με 2-1 τον μαχητικό Διαγόρα στο τοπικό ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής.

Η Πατρινή ομάδα βρέθηκε να χάνει στο 16΄ με τον Δημόπουλο ωστόσο με 2 γκολ του Κυβελίδη, στο 37΄ και στο 82′ και έτσι έφτασε στο πρώτο φετινό “2” και στην 2η συνεχόμενη νίκη που την ανεβάζει στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό μέρος, η Παναχαϊκή ξεκίνησε πιο δυνατά, προσπάθησε να κρατήσει μακριά τους παίκτες του Διαγόρα και παίζοντας από τα άκρα ,ψάνοντας  διαδρόμους.
Οι κοκκιν'ομαυροι  είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαχνε το γκολ όμως ο Διαγόρας ηταν αυτός που άνοιξε το σκορ στην πρώτη του ευκαιρία στο 16΄με το δυνατό σουτ του Δημόπουλου που έγραψε το 1-0.

To γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους οι οποίοι ηταν αυτοί που πήραν τον έλεγχο του αγώνα και πίεζαν τους κοκκινόμαυρους για ένα ακόμα γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πρόβλημα στο να βρουν χώρους, η μεσαία γραμμή είχε απόσταση από τους επιθετικούς και δεν ήταν δυνατό να τροφοδοτηθεί ο Κυβελίδης.

Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

Στο 28΄ η Πατρινή ομάδα έκανε αναγκαστική αλλαγή όταν τραυματίστηκε- με τον διαιτητή Κεφίλη να κλείνει τα μάτια και να μην δίνει ουτε κάρτα- ο Χαντί και τη θέση του πήρε ο Μπουρλάκης.

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ, ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ

Οι φιλοξενούμενοι με την αλλαγή ισορρόπησαν τον αγώνα, η παρουσία του Μπουρλάκη βοήθησε και στο 31΄έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση με το δυνατό σουτ του Σμίλτου.

Η πίεση απέφερε καρπούς, η Πατρινή ομάδα κέρδισε πέναλτι στο 37΄και στο επόμενο λεπτό ο Κυβελίδης αν και αστόχησε, με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Oι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 43΄ με το σουτ του Αποστολόπουλου που βρήκε στο δοκάρι μετά και από την παρέμβασή του Αθανασόπουλου με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

H ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο β΄ ημίχρονο, οι κοκκινόμαυροι ήταν αυτοί που μπήκαν λίγο πιο δυνατά με τον Διαγόρα πάντως να προσπαθεί να βγει μπροστά για να βρει ένα γκολ ωστόσο οι άμυνες των δυο ομάδων δεν άφηναν πολλά περιθώρια.

Η Πατρινή ομάδα είχε πρόβλημα στη κυκλοφορία της μεσαίας γραμμής και για αυτό ο Καλαιτζις στο 64΄προχωρησε σε διπλή αλλαγή, πέρασε στο ματς τους Στεργίδη και Κόκα αντί των Αλεξόπουλου-Παπαχρονόπουλου.

Παρά τις αλλαγές η Παναχαϊκή δεν μπορούσε να βρει εύκολο διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα, είχε την πρωτοβουλία αλλά δεν μπορούσε να βρει «καθαρή» ευκαιρία. Στο τελευταίο 15λεπτο άναψε το ματς και ο ρυθμός ανέβηκε με τις δυο ομάδες να βγαίνουν μπροστά για το γκολ και την Παναχαϊκη να πιέζει.

ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΟΝ «ΚΥΒΕ»

Το γκολ ήρθε στο 82΄ όταν ο Κυβελίδης με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-2 και εδωσε προβάδισμα στην Παναχαικη.

Όπως ήταν λογικό ο Διαγόρας βγήκε μπροστά για το γκολ της ισοφάρισης όμως οι αμυντικοί της Παναχαϊκής μαζί με τον Αθανασόπουλο, ανταποκρίθηκαν σωστά και δεν άφησαν πολλά περιθώριά στους γηπεδούχους.

O χρόνος περνούσε, το 1-2 παρέμενε με τον Διαγόρα να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά και η Παναχαϊκή που έχασε ευκαιρία και για το 1-3, κράτησέ το υπερ της σκορ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Ζήκος): Μικές, Σαρρής, Δημόπουλος, Σιδέρης, Καπετανάκης, Καλλιτσουνάκης, Αποστολόπουλος (84 ΄Αγκαραι), Βλασόπουλος, Γεωργαντόπουλος, Αλεξανδρής (72΄ Βλασόπουλος).

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Καλαιτζιτς): Αθανασόπουλος, Πολίτης, Σμίλτος, Στασινόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Τεγούσης, Αλεξόπουλος (64΄ Στεργίδης), Παπαχρονόπουλος (64΄ Κόκας), Κυβελίδης, Χαντί (28΄ Μπουρλάκης λ.τ.), Καρακλαιτς (74΄Μικελάτος).