Κυριακή 05 Ιούν 2022
Η Παναχαϊκη καθάρισε και τον ΠΑΟ Ρουφ και επιστρέφει ως υπερπρωταθλήτρια στην Σούπερ Λιγκ 2!

Αν και αγχώθηκε στο β΄ ημίχρονο η ομάδα της Παναχαικης έδειξε για μια ακόμα φορά την αξία της, νίκησε με 2-1 τον ΠΑΟ Ρουφ για την 6η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου και με 5Χ5 επιστρέφει ως υπερπρωταθλήτρια στην Σούπερ Λιγκ 2.

Τα δυο γκολ για την Πατρινή μονάδας ο Λόρι Κέρι ο οποίος ήταν εξαιρετικός όπως σχεδόν όλοι οι παίκτες και απόλυτα δίκαια, πήρε τη νίκη.

Στο αγωνιστικοί μέρος, η Παναχαϊκή μπήκε δυναμικά με στόχο να πάρει από το ξεκίνημα κεφάλι στο σκορ και πράγματι στην πρώτη «καθαρή» ευκαιρία πέτυχε γκολ και συγκεκριμένα στο 7΄ όταν μετά από την γλυκιά σέντρα του Χαντί, η μπάλα έφτασε στον Κέρι που σκόραρέ και έγραψε το 1-0.

Μετά το 15΄ η Πατρινή ομάδα έδωσε χώρο στον ΠΑΟ Ρουφ αλλά ο τελευταίος δεν μπορούσε να πλησιάσει με αξιώσεις στην εστία της Παναχαϊκής και με εξαίρεση ένα μακρινό φάουλ του Νιτσάκη στο 33΄ δεν απείλησε την εστία των κοκκινόμαυρων.

Ο ΠΑΟ ΡΟΥΦ ΠΙΕΣΕ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο Β΄ ημίχρονο η ομάδα του ΠΑΟ Ρουφ πίεσε, ήταν αυτή που έχει 2-3 καλές ευκαιρία με κορυφαία το δοκάρι του Οικονονοπουλος στο 55΄ με την Παναχαϊκοί να αντέχει την πίεση κυρίως λόγω του Κολοβούρη που σε 2 περιπτώσεις κράτησε το μηδέν. Η Παναχαϊκη κόντρα στη ροή του αγώνα σκόραρέ στο 83΄ με το γκολ του Κέρι που ήρθε μετά από ωραία ασιστ του Αλεξόπουλου ωστόσο το Ρουφ μείωσε σε 2-1 στο 85΄ με το σουτ του Καλλέργη δίνοντας αγωνία.

Ευτυχως στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, οι κοκκινόμαυροι άντεξαν την πίεση και έτσι κράτησαν το 2-1 μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας μια ακόμα νίκη.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Καρπαθάκης, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος , Μπουρλάκης (88΄ Παπαχρονόπουλος), Στεργίδης, Λιμάτσι (46΄ Καρακλάιτς), Κέρι (90+ Στασινόπουλος), Αλέξόπουλος και Χαντί (58΄ Τεγούσης). ΠΑΟ ΡΟΥΦ (Σταυριανός): Κουνάδης, Βενάρδος, Ζαχί (79΄ Θεοδώρου), Οικονομόπουλος, Χατζηλάμπρος, Αλεξίου ( 79΄ Λαθούρης), Νιτσάκης, Φιλιπέγκας (58΄ Ψυχογιός), Μάντζιος, Καλλέργης, Στεφάνοβιτς (39΄ Νατζίοπουλος).