Σάββατο 11 Μάρ 2023
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ  Επανεκινηση με το δεξι 2-1 τονΟλυμπιακο Β

Με πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Λινάρδο η Παναχαϊκή νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό Β, στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Super League 2 και συγκεκριμένα για την 14η αγωνιστική του β’ ομίλου.

Οι Πατρινοί του Σούλη Παπαδόπουλου σημείωσαν την τρίτη σερί νίκη και τέταρτη στους πέντε τελευταίους αγώνες με την οποία ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πάνω από Athens Kallithea Fc και Απόλλωνα Σμύρνης που παίζουν με Αιγάλεω την Κυριακή 12/3 και με ΟΦ Ιεράπετρας τη Δευτέρα 13/3, αντίστοιχα και στο -4 από την πρωτοπόρο Κηφισιά.

Ο Ολυμπιακός Β έπειτα από τις νίκες με ΑΕΚ Β και Ηρόδοτο πριν από τη διακοπή, δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί, και παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα αλλά το ευτύχημα γι’ αυτόν είναι ότι οι ομάδες Β δεν υποβιβάζονται όποια θέση και να πάρουν (ούτε προβιβάζονται επίσης).

Η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη στο α’ ημίχρονο και προηγήθηκε με σουτ του Λινάρδου έπειτα από ασίστ του Τριμμάτη στο 21’ ενώ είχε και άλλες ευκαιρίες να σκοράρει στο 10’ όταν σουτ του Τριμμάτη κατέληξε άουτ, στο 28’ όταν γυριστό σουτ του Τσακμάκη έπειτα από φάουλ του Λινάρδου πέρασε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι και στο 43’ όταν Μπουρλάκης και Λινάρδος συνδυάστηκαν άψογα αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε άουτ.

Οι Πατρινοί διπλασίασαν τα τέρματα τους με πέναλτι που κέρδισε στο 63ο λεπτό ο Λινάρδος από τον Χρυσόπουλο. Το εκτέλεσε ο ίδιος παίκτης, απέκρουσε ο Στουρνάρας αλλά ο χαφ της Παναχαϊκής με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Ο Ολυμπιακός Β στο πρώτο 45λεπτο δεν είχε να επιδείξει κάτι επικίνδυνο. Στο 17’ κεφαλιά του Πινακά δεν ανησύχησε τον Θεοδωράκη. Στο δεύτερο 45λεπτο στο 67’ πλασέ του Λιάτσου έπειτα από φάουλ του Κωστή κατέληξε επίσης, άουτ ενώ στο 75’ ο Κωστή μείωσε σε 2-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έχασαν κλασσική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν όταν γυριστή κεφαλιά του Μπαγκαλιάννη κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Διαιτητής: Τσετσίλας (Γρεβενών), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Καραλής (Ηλείας), 4ος: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας).

Κίτρινες: Κωνσταντακόπουλος, Τριμμάτης – Σουρλής, Λιάτσος.

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Τοπάλ, Τσακμάκης, Τριμμάτης, Λαρρέας (84’ Ρουγκάλας), Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Π. Καρακλάιτς (53’ Μυτίδης), Τσιάρας, Λινάρδος (78’ Χαντι), Αλεξόπουλος (84’ Παπαχρονόπουλος).

Ολυμπιακός Β (Οκκάς): Στουρνάρας, Μπα, Μπαγκαλιάννης, Αποστολόπουλος (78’ Κεραμίδας), Νίκολιτς, Μαυρουδής (78’ Σαπουντζής), Μαρίνος (71’ Αργυρίου), Κωστή, Χρυσόπουλος, Σουρλής (71’ Τσέλιος), Πινακάς (53’ Λιάτσος).