Κυριακή 18 Απρ 2021
ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Μόνο με θαύμα  προλαβαινει  τα πλέι οφ
. Μόνο με θαύμα η Παναχαϊκή θα μπορέσει να μπει στην πρώτη εξάδα, αφού την τελευταία αγωνιστική παίζει στην Ξάνθη και ο Διαγόρας πάει στην Άρτα απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκης.Στο χθεσινό παιχνίδι μετονΕργοτέλη  στάθηκε άτυχη.

Στα πρώτα λεπτά ο Εργοτέλης είχε τη κυκλοφορία της μπάλας και προσπαθούσε να "Χτίσει" την επίθεσή του, κυρίως από τα πλάγια. Στο 5' ο Τσέλιος δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς της Παναχαϊκής και στη συνέχεια η φάση χάθηκε για τους Κρητικούς. Η Παναχαϊκή απείλησε στο 11' με μία απ' ευθείας εκτέλεση φαουλ του Μπάτροβιτς, αλλά ο Κατσιμήτρος έδιωξε.
ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ  ΜΕ ΑΡΑΒΙΔΗ
Δύο λεπτά μετά οι Πατρινοί άνοιξαν το σκορ. Εκτέλεση κόρνερ από τον Μασούρα, ο Αραβίδης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έκανε το 1-0. Η Παναχαϊκή άγγιξα και το δεύτερο γκολ στο 16' σε γύρισμα του Πάνου μέσα στην περιοχή με τον Μπάτζιο να στέλνει άθελά του την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του.
ΠΑΓΩΣΕ Ο ΚΑΤΣΟΥΡΙ
Ο Εργοτέλης έδειξε να... συνέρχεται στο 27' όταν με τον Κωστανάσιο να χάνει το... άχαστο ολομόναχος απέναντι στην εστία έστειλε την μπάλα ψηλά, αουτ. Και στο 32' οι Κρητικοί έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Κόνραντ στο 31΄, μετά από σέντρα του Κατσούρι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ από τον Κουσκουνά για την Παναχαϊκή στο 43', το οποίο κάπου κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες βγήκαν με σκοπό... να μην δεχθούν γκολ. Δεν ρίσκαραραν, δεν έπαιξαν επιθετικά και προσπάθησαν κατά κύριο λόγο να μην δεχθούν φάσεις και χάσουν - ΚΑΙ - την ισοπαλία. Η Παναχαϊκή στο τελευταίο τέταρτο πήρε την μπάλα στα πόδια της και προσπάθησε να βρει την... στιγμή που θα την έβαζε ξανά σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση.
ΜΟΙΡΑΙΟΣ ...ΑΡΑΒΑΣ
Στο 74' δόθηκε πέναλτι στους Πατρινούς σε μαρκάρισμα του Ποζατζίδη πάνω στον Γιούση. Ο Αραβίδης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου. Το χαμένο πέναλτι ουσιαστικά "έκοψε" τα πόδια των παικτών της Παναχαϊκής που στα τελευταία λεπτά είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό και οι επιθετικές τους προσπάθειες, είχαν απαντήσεις από τους αμυντικούς του Εργοτέλη.

Το φιλμ του αγώνα

11' Εκτέλεση φαουλ του Μπάτροβιτς, χαμηλά ο Κατσιμήτρος έπεσε και έδιωξε

13' Eκτέλεση κόρνερ του Μασούρα, στο πρώτο δοκάρι πετάγεται ο Αραβίδης και με προβολή έκανε το 1-0

16' Γύρισμα του Πάνου προς την περιοχή, ο Μπάτζιος προσπάθησε να διώξει και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου

24' Η Παναχαϊκή ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ποζατζίδη, "παίζετε" είπε ο Κοτσάνης

27' Πλασέ στην κίνηση από τον Κωστανάσιο με φάτσα το τέρμα, η μπάλα αρκετά μέτρα πάνω από την εστία

32' Σέντρα του Κατσούρι, κεφαλιά του Κόνραντ, ισοφάρισε ο Εργοτέλης (1-1)

43' Σουτ του Κουσκουνά, κόντραρε στον Μαζουλουξή και έφυγε κόρνερ

51' Νέες φωνές από τους γηπεδούχους για πέναλτι, για χέρι του Κατσούρι αυτή τη φορά

54' Κεφαλιά του Κωστανάσιου, μπλόκαρε ο Κολοβούρης

74' Πέναλτι για την Παναχαϊκή για μαρκάρισμα του Ποζατζίδη στον Γιούση

75' Ο Αραβίδης εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κατσιμήτρου

90' Σουτ του Γιούση, η μπάλα μόλις αουτ

Σκόρερ: 12′ Αραβίδης – 31′ Κόνραντ

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καραπίτσος): Κολοβούρης, Πατάπης, Πλιάτσικας, Πάνος, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (93′ Αργυρόπουλος), Μπάτροβιτς (67′ Γιούσης), Μασούρας (67′ Τσερούτι), Αραβίδης, Κουσκουνάς.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι (63′ Κόλα), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Μπουτζάκης (80′ Κουάτενγκ), Τσέλιος, Μανουσάκης, Κόνραντ, Κωστανάσιος (67′ Μπουρσέλης), Ποζατζίδης (80′ Σερβιλάκης).

Διαιτητής: Κοτσάνης (Δράμας)
Βοηθοί: Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου) – Δέλλιος (Πέλλας)
4ος διαιτητής: Μέγας (Πιερίας)