Τρίτη 18 Απρ 2023
ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ Οδυνηρ΄φινάλε  και με  Ηλιούπολη 2-2

Η Παναχαϊκή κρατούσε μέχρι το 89′ τη νίκη, όμως μια αδράνεια στην άμυνα στοίχισε τους δύο βαθμούς στη αναμέτρηση της Τρίτης του ΠΆΣΧΑ  με την Ηλιούπολη που έληξε 2-2 για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Η Παναχαϊκή σκόραρε μετά από 4 παιχνίδια, ωστόσο αγνοεί τη νίκη στον β’ γύρο, με 3 ισοπαλίες και δύο ήττες σε 5 ματς!

Ντεμπούτο στον πάγκο έκανε ο Γιάννης Βογιατζής, που χρησιμοποίησε νεαρούς παίκτες στο β’ ημίχρονο.

σΚΌΡΕΡ  23′ Μυτίδης, 74′ Μπουρλάκης- 29′ Βασιλείου, 89′ Χέμπερτ)

ΦΑΣΕΙΣ ΑΓΩΝΑ:

12′ Σουτ του Βασιλείου, πολύ άστοχο…

15′ Σουτ του Τσαφταρίδη, δεν ανησύχησε ο Κολοβούρη.

19′ Σουτ του Φρίμπονγκ, άουτ.

23′ ΓΚΟΟΟΛ: Φοβερή σέντρα Τοπάλ, τρομερή κεφαλιά του Μυτίδη και 1-0!

25′ Μεγάλη απόκρουση του Κολοβούρη, σε τετ α τετ του Φρίμπονγκ, η μπάλα κόρνερ!

29′ ΓΚΟΟΟΛ: Ο Βασιλείου πλασάρει τον Κολοβούρη για το 1-1!

31′ KΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Σίλβα για διαμαρτυρία για ένα σκληρό φάουλ πάνω στον Μυτίδη.

39′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Μυτίδη για τάκλιν από πίσω στον Μπαξεβάνο

40′ Καλή ευκαιρία για την Ηλιούπολη με το σουτ του Βασιλείου να περνάει άουτ.

15 Ηρόδοτος 18 1 1 16 6 38 -32 -11

43′ Γυριστό σουτ του Φρίμπονγκ ο Κολοβούρης μπλόκαρε.

44′ Τετ α τετ του Μπουρλάκη, πλάσαρε άουτ! Τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-1.

46′ Απευθείας φάουλ Κοντοχρήστος με το αριστερό, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.

50′ Ο Κοντοχρήστος σέντρα από αριστερά, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.

51′ Τεράστια ευκαιρία! Κόρνερ ο Χαντί, ολομόναχος ο Σίλβα η μπάλα άουτ!

67′ Αδύναμη κεφαλιά του Χαντί, η μπάλα στον Περιστερίδη.

72′ KΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Λιοφάγο για μαρκάρισμα στον Γκοτσούλια.

74′ ΓΚΟΟΟΛ: Σέντρα Τριμμάτη από δεξιά, έχασε την μπάλα ο Περιστερίδης και ο Μπουρλάκης έκανε το 2-1!

78′ Σέντρα Λιοφάγου από μακριά, η κεφαλιά του Σίλβα πέρασε άουτ!

79′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Τσαφταρίδη για μαρκάρισμα στον Σίλβα.

84′ Γέμισμα Ρουγκάλα, πίσω κεφαλιά Μυτίδη, τετ α τετ ο Μπουρλάκης, τον νίκησε ο Περιστερίδης

89′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ: Δυνατό σουτ του Χέμπερτ το 2-2 για την Ηλιούπολη.

90′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Κωνσταντακόπουλο.

Παναχαϊκή (Βογιατζής): Κολοβούρης, Σίλβα (82′ Παπαχρονόπουλος), Τσακμάκης, Τοπάλ (88′ Ζυγκερίδης), Μυτίδης (88′ Στασινόπουλος), Ρουγκάλας, Μπουρλάκης, Χαντί, Λινάρδος (69′ Τριμμάτης), Κοντοχρήστος (69′ Λιοφάγος), Κωνσταντακόπουλος.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Βάρκας, Άντο (72′ Γεωργιάδης), Χέμπερτ, Φρίμπονγκ, Γκοτσούλιας, Μπαξεβάνος, Μουριέλ, Βασιλείου (60′ Κωστόπουλος), Τσαφταρίδης, Βοσνακίδης.

Διαιτητής: Μπαλαχούτης (Πειραιώς)
Βοηθοί: Καλαμπόκης (Αιτ/νιας), Σπηλιώτης (Κορινθίας)