Κυριακή 07 Φεβ 2021
ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ :Την εκτ'έλεσε ο Ομάρ αν και επρεπε να είχε αποβληθεί νωρ'ιτερα!!!

Με ένα «buzzer beater» του Ομάρ στο 99′ ο Ιωνικός έριξε «βόμβα» στην Πάτρα! Οι Νικαιώτες απέδρασαν με μεγάλο «διπλό» στην τελευταία φάση της αναμέτρησης και έβγαλαν νοκ άουτ την Παναχαϊκή που έχασε την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή τον Λεβαδειακό.

Η αναμέτρηση ήταν αν μη τι άλλο εκρηκτική. Κυριάρχησαν οι μονομαχίες στον άξονα και οι «κόντρες» εντός και εκτός γηπέδου, με τουλάχιστον τρίλεπτη διακοπή στο 80′ λόγω εισβολής φίλων της πατρινής ομάδας στο γήπεδο.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Αγυιά. Η καλύτερη στιγμή σημειώθηκε στο 2′ όταν από φάουλ του Κάστρο, ο Πλατέλλας έπιασε την κεφαλιά με τον Κολοβούρη να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο Ιωνικός με την τακτική του προσέγγιση δημιούργησε αρκετά θέματα στην Παναχαϊκή, που δεν ήταν απειλητική αλλά ούτε και ουσιαστική.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς βασίστηκε στις μονομαχίες στη μεσαία γραμμή ενώ δεν έλειπε και η ένταση ανάμεσα στους πάγκους. Ειδικότερα το παιχνίδι διεκόπη για 3-4 λεπτά λόγωτης εκρηκτικής συμπεριφορας του Κενυάτη αθλητ'η

Αγωνιστικά, οι Πατρινοί είχαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Αραβίδη (54′) και Αναγνωστόπουλο (88′) όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με τους Νικαιώτες να επιμένουν και βρίσκουν το γκολ στο 99′!

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν εμπνευσμένη από θρίλερ. Ο Μπρίτο εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην πλάτη του Κολοβούρη, με τον Ομάρ στην επαναφορά να γράφει τον επίλογο του θριάμβου για τον Ιωνικό!

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πλιάτσικας, Πατάπης, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος (85′ Μπρους), Ανάκογλου, Αραβίδης, Μπάτροβιτς (58′ Τσερούτι), Γιούσης (85′ Κόκας), Κουσκουνάς.

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (46′ Παπαγεωργίου), Αμπούντ-Ομάρ, Κύργιας, Φαζός, Γκοτσούλιας, Κόρμπος (61′ Νιάσε), Ρόλε (89′ Μάναλης), Ματσούκας (46′ Μπρίτο), Πλατέλλας, Κάστρο.