Κυριακή 24 Ιαν 2021
ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ:Πρώτο τρίιποντο 2-0 τον ΟΦ Ιεράπετρας
Η Παναχαϊκή επικράτησε 2-0 του ΟΦΙ και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Super League 2.

Το πέναλτι και η αποβολή του Μασουέρο στο 54’ αποδείχθηκαν καθοριστικοί παράγοντες για να φτάσει στην πρώτη φετινή της νίκη η Παναχαϊκή, επικρατώντας 2-0 του ΟΦ Ιεράπετρας, χάρη στα γκολ των Αραβίδη και Μπάτροβιτς.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου είχαν μια ελαφρά υπεροχή και δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο σε δύο περιπτώσεις (με τον Γιούση στο 25’ και τον Αποστολόπουλο στο 27’), ο τερματοφύλακας του ΟΦΙ, Παπαδόπουλος, ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 41’, με τον Κούστα να σουτάρει έξω από τη περιοχή, όμως ο Σούλης απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη, η Παναχαϊκή κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 56’, καθώς στο 54’ ο Μασουέρο έκανε χέρι μέσα στη περιοχή σε προσπάθεια του Αραβίδη, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έδωσε παράλληλα τη δυνατότητα στον Αραβίδη από την άσπρη βούλα να ευστοχήσει και να ανοίξει το σκορ (2 λεπτά μετά λόγω διαμαρτυριών για το πέναλτι).

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα τον αγώνα, παίζοντας με παίκτη παραπάνω και στο 82’, σε μία αντεπίθεση με τον Κουσκουνά από τα αριστερά (υπήρξαν διαμαρτυρίες για οφσάιντ) να βρίσκει τον Μπάτροβιτς και αυτός από κοντά έκανε το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Σούλης, Πλιάτσικας, Πατάπης, Αποστολόπουλος (69′ Πάνος), Σταμόπουλος (86′ Μπελεζάκης), Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (69′ Αργυρόπουλος), Τσερούτι (54′ Αραβίδης), Γιούσης, Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς (86′ Μασούρας).

ΟΦ Ιεράπετρας (Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Μασουέρο, Σμίλτος, Καπίας, Καψάλης (77′ Πριόνας), Λεμονής (90′ Καλλιμάνης), Αρναούτογλου, Βογιατζής, Φουάσης (64′ Τσακμάκης), Κούστα (77′ Γκίνη), Ντάλα Κόστα (64′ Γκούφα).
ΚΟΡΥΦΗ Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
Ο Λεβαδειακός βρίσκεται στην κορυφή της Super League 2, αφού επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη στο Ηράκλειο.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα στο 80ο λεπτό. Ο Συμελίδης σέντραρε από τα αριστερά και ο Πολέτο νίκησε τον Κατσιμήτρο για το 0-1.
Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ιωνικός και Τρίκαλα στη Νίκαια. Στο 55ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σκόνδρα, έπειτα από ασίστ του Σταματή. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 90', το οποίο έκανε ο Κεχαγιάς στον Πλατέλλα. Ο Κάστρο εκτέλεσε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Χωρίς νικητή με σκορ 1-1 έληξε και η αναμέτρηση ανάμεσα στον Καραϊσκάκη και τα Χανιά. Η ομάδα της Άρτας προηγήθηκε στο 8' με εκτέλεση πέναλτι του Λόβριτς, ενώ στο 51' ο Διαμαντόπουλος ισοφάρισε για τους Κρητικούς.