Κυριακή 23 Φεβ 2020
ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΊΚΗ:  Με όπλο την ψυχολογία 2-0 τον Εργοτέλη
Η αλλαγή ιδιοκτησιακού καθεστώτος εδώ και λίγα 24ωρα, άλλαξε και την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών της Παναχαικής, η οποία παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, επικράτησε 2-0 του Εργοτέλη στην έδρα της και πλέον ατενίζει το μέλλον της στο πρωτάθλημα της ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2 με διάχυτη αισιοδοξία.
Με πρώτα «βιολιά» τους Μαυριά και Μυτίδη η «κοκκινόμαυρη» ομάδα πήρε μέτρα από το ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μόλις στο 13ο λεπτό, όταν ο Μασούρας πάσαρε στον Μυτίδη, αυτός με την σειρά του, έστρωσε στον απερχόμενο Μαυριά και έγινε το 1-0. Και πριν καλά, καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε στο 20ο λεπτό ο Μαυριάς να εκτελέσει κόρνερ και ο Μυτίδης με προβολή σημείωσε το 2-0.
Η ΜΠΑΛΑ ΤΗΣ «ΓΥΡΙΣΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ»
Η Παναχαική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και επεδίωξε να πετύχει ένα ακόμη τέρμα, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος της, όταν ο Μαυριάς βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Καλογεράκη, έκανε το σουτ η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαφορά ο Κυνηγόπουλος δεν χρίστηκε σκόρερ, καθώς ο «πορτιέρο» του Εργοτέλη απόκρουσε του σουτ του επιθετικού της «κοκκινόμαυρης» ομάδας.
Έπειτα ο Εργοτέλης, προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του, ωστόσο δεν έβρισκε διαδρόμους στην περιοχή του Καπούταγλη, αντίθετα η Παναχαική πίεζε προκειμένου να φτάσει σε ένα ακόμη τέρμα, αλλά ότι όσες προσπάθειες κι αν έκαναν οι επιθετικοί της δεν έβγαινε.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΕΛΠΙΔΕΣ
Πάντως όπως και να έχει η Παναχαική επέστρεψε στις επιτυχίες και όλα πλέον παίρνουν τον δρόμο τους με την «κοκκινόμαυρη» ομάδα να έχει μαθηματικές ελπίδες για να πλασαριστεί στην εξάδα του βαθμολογικού πίνακα μετά τη σημερινή νίκη επί του Εργοτέλη στην έδρα της.
ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Αλ. Σπηλιόπουλος): Καπούταγλης, Μουστακόπουλος, Μασούρας (75′ Φροξυλιάς), Σταμόπουλος, Μαυριάς, Μυτίδης, Κυνηγόπουλος, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Πατάπης, Ανάκογλου (70′ Αντωνακόπουλος).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Τσέλιος, Ατεφ, Μανουσάκης (56′ Μεντάτ), Μπότε, Κατσούρι (74′ Πέιος), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπουτσάκης (67′ Μπαράτα), Εφορτ.
Διαιτητής ήταν ο Κατοίκος (Αθήνας).

ΔΙΠΛΟ ΤΑ ΧΑΝΙΑ
Τα Χανιά σημείωσαν μεγάλη νίκη μέσα στη Λάρισα κόντρα στον Απόλλωνα για την 18η αγωνιστική στη Super League2. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Λεβαδειακός-Δόξα Δράμας 3-2
Απόλλων Πόντου-Καραϊσκάκης 1-3
Παναχαϊκή-Εργοτέλης 2-0
Απόλλων Λάρισας-Χανιά 0-1
Απόλλων Σμύρνης-Κέρκυρα 2-1