Τετάρτη 07 Σεπ 2022
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ  Θριλική σφαλιάρα  στο Ρέντη απο τον Ολυμποιακό Β 6-0
Στην τελική ευθεία για την επιστροφή του στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Ολυμπιακού βρίσκεται ο Κώστας Φορτούνης, με τον διεθνή μεσοεπιθετικό να ανεβάζει συνεχώς στροφές και να σκοράρει δύο γκολ στο φιλικό του Ολυμπιακού Β’ με την Παναχαϊκή που έληξε  6-0

Στο 9ο λεπτό ο Κώστας Φορτούνης δοκίμασε το πόδι του από μακριά και έστειλε την μπάλα αριστερή γωνία του Κολοβούρη για το 1-0, ενώ στο 36’ εκμεταλλεύτηκε το λάθος που έγινε από τους ποδοσφαιριστές της Παναχαϊκής και βρέθηκε τετ α τετ με τον Κολοβούρη, με τον άσο του Ολυμπιακού να περνάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να βάζει σαν σε… προπόνηση το δεύτερο γκολ του στο σημερινό φιλικό.

Στο 40΄ ο Μαυρουδής με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί παράθυρο της εστίας του πατρινού κίπερ. Η μοναδική καλή φάση για την πατρινή ομάδα ήταν στο 24΄ με το σουτ του Μπουρλάκη, αλλά η μπάλα περνάει αρκετά δίπλα από την εστία του Νίκα. Στο 68΄ ο Κωστή με σουτ σημείωσε το 4-0.
Στο 78’ έγινε το 5-0 με τον Βοΐλη και στο αμέσως επόμενο λεπτό 6-0 πάλι με τον ίδιο παίκτη για τους γηπεδούχους. Στο 84΄ είχαμε μια καλή φάση για την Παναχαϊκή με τον Ζυγκερίδη που μέσα από την περιοχή έπιασε την κεφάλια η οποία βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 88’ δυνατό σουτ του Λιποράσε έδιωξε δύσκολα ο Στουρνάρας και μετά την εκτέλεση του κόρνερ με κεφάλια και πάλι ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός Β’ του Αριέλ Ιμπαγάσα παρατάχθηκε με τους εξής: Νίκας, Κατσουλίδης, Youte, Χρυσόπουλος, Κούτρης, Μαυρουδής, Καρανάτσιος, Φορτούνης, Ιμπαγάσα, Alibe, Bah.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι Κωστή, Μασούρας, Aguibou, Leidner, Λιάτσος.

H αρχική σύνθεση της Παναχαϊκής: Κολοβούρης, Στεργίδης, Ρουγκάλας, Τσακμάκης, Λιποράσε, Τσιάρας, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Κέρι, Αλεξόπουλος, N. Karaklajic.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι Θεοδωράκης, Τοπάλ, Λινάρδος, Χαντί, Τριμμάτης, P. Karaklajic, Silva, Ζυγκερίδης.