Πέμπτη 20 Οκτ 2022
Aπροστάτευτη  η  Παναχαϊκή στις Σέρρες δέχθηκε την ισοφάριση 1 με΄τα τηνλήξη της  9 λεπτης καθυστέρηση και λύγισε στην παράταση 5-2
Η Παναχαϊκή για 100 (!) λεπτά κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της, έχοντας κάνει νωρίτερα μία… επική ανατροπή και όντας καλύτερη από τον Πανσερραϊκό σε όλο το παιχνίδι, αλλά ισοφαρίστηκε στην τελευταία φάση( ελέγχεται το χρονόμετρο)  και στην παράταση… κατέρρευσε με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 5-2 και να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μαγική εικόνα είναι όχι μόνο το σκορ αλλά και ο αποκλεισμός για τους “κοκκινόμαυρους” που ήταν εξαιρετικοί και επιβλήθηκαν σαν μεγάλη ομάδα, που είναι από την έδρα των Σερραίων, που θεωρούνται ένα από τα φαβορί για τον τίτλο στον Βόρειο όμιλο της Super League 2, αλλά λύγισαν από τον ανεκδιήγητο διαιτητή και μία από τις ελάχιστες ολιγωρίες στην άμυνά τους.

Μετά την ισοφάριση – σοκ στην τελευταία φάση ενός παιχνιδιού που κράτησε 103 (!) λεπτά, η Παναχαϊκή δεν… κατέβηκε καν στην παράταση και οι γηπεδούχοι με φτερά στα πόδια τους πέτυχαν τρία γκολ στο ανοιχτό γήπεδο, παίρνοντας τελικά μία ευρεία νίκη – πρόκριση, πέφτοντας από την… Ακρόπολη στην κανονική διάρκεια!

Στη διάρκεια του 90λεπτου η Παναχαϊκή ήταν αρκετά καλύτερη από τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του ματς, με ένα αυστηρό πέναλτι, αλλά στο δεύτερο μέρος δεν άντεξαν και υποτάχθηκαν στους “κοκκινόμαυρους” που ανέτρεψαν το σκορ με τον κορυφαίο Μπουρλάκη και τον Μυτίδη, ενώ είχαν την ευκαιρία να κλειδώσουν και την πρόκριση σε αρκετές στιγμές.

Αντ’ αυτού ένα -ανύπαρκτο- πέναλτι που πήρε πίσω ο Τακίδης κατά της Παναχαϊκής, έφερε γενική σύρραξη και από αυτή κάνα… τέταρτο καθυστερήσεις, μέχρι που ήρθε το απευκταίο με την ισοφάριση των Σερραίων, που κλείδωσαν από εκείνο το σημείο ουσιαστικά την πρόκριση.

Διαιτητής: Τακίδης (Κορώνας, Φράγιος)

Κόρνερ: 5-3 (1-1)

Κάρτες: 38’ Σιόντης, 105+2’ Σαΐντ, 108’ Καρασαλίδης / 20’ Κωνσταντακόπουλος, 32’ Π. Καραακλάιτς, 60’ Τσακμάκης, 103’ Λιποράσε

Γκολ: 41’ πεν. Σαΐντ, 90+10’ Κατσαντώνης, 104’ Μούργος, 110’ αυτ. Τσακμάκης, 115’ Σοφιανός / 62’ Μπουρλάκης, 65’ Μυτίδης

Πανσερραϊκός (Δ. Ελευθερόπουλος): Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης (81′ Ζέρης), Παπάζογλου ©, Παντεκίδης (96′ Καρασαλίδης), Πεταυράκης, Νάτσος (81′ Σοφιανός), Σιόντης (45′ Ανάκογλου), Μούργος, Στίνα (69′ Κατσαντώνης), Κανίς, Σαΐντ (105+2′ Δημητρίου).

Παναχαϊκή (Σ. Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Στεργίδης ©, Larrea, Τσακμάκης, Liporace, Τσιάρας (112′ Λινάρδος), Κωνσταντακόπουλος (112′ Silva), Μπουρλάκης (80′ Χαντί), Κέρι (88′ Nilhtinio), P. Karaklajic (60′ Ν. Karaklajic), Αλεξόπουλος (45′ λ.τρ. Μυτίδης).