Δευτέρα 13 Μάρ 2017
Παναχαϊκή - Τσικλητήρας Πύλου 3-0

Επιστροφή στις νίκες για την Παναχαϊκή, η οποία επικράτησε με 3-0 στο «Κώστας Δαβουρλής» του Τσικλητήρα Πύλου, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Τέλος στο σερί των τριών αγωνιστικών δίχως νίκη, έβαλε η Παναχαϊκή, η οποία χρειάστηκε 25΄ στο δεύτερο ημίχρονο προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του Τσικλητήρα Πύλου. Το συγκρότημα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι από τους Μεσσήνιους, και στο 10΄ έφτασε κοντά στο 1-0, το σουτ όμως του Ελευθεριάδη κι ενώ είχε πορεία προς τα δίχτυα του Κόκκαλη απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι «κοκκινόμαυροι», ήταν αυτοί που είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση μπροστά στην εστία της ομάδας της Πύλου. Όλα αυτά μέχρι το 20΄, όταν το ψηλοκρεμαστό σουτ του Σπανού πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Κόκκαλη. Στο 33΄ οι Αχαιοί είχαν ακόμα μια καλή φάση για γκολ, το σουτ όμως του Φωτάκη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Αυτό το οποίο η «Βασίλισσα της Πελοποννήσου» δεν είχε καταφέρει να πετύχει, στις τρεις αυτές φάσεις, θα μπορούσε να το είχε πετύχει στην φάση του 35΄ όπου ο Σπανός βρέθηκε τετ α τετ με τον Κόκκαλη αστόχησε όμως, ενώ στο 45΄ το σουτ του Φωτάκη μπλοκαρίστηκε από τον Κόκκαλη με το υπάρχον αποτέλεσμα να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν στο πρώτο μέρος οι παίκτες της αχαϊκής ομάδας, το πέτυχαν στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 54΄ με σουτ του Φωτάκη.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή η Παναχαϊκή, πατούσε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 57΄ έφτασε κοντά στο να ζευγαρώσει τα τέρματα της, το σουτ όμως του Σπανού αποκρούστηκε αρχικά από τον Κόκκαλη και στην συνέχεια από το δοκάρι του τέρματος του. Ότι δεν μπόρεσε να πετύχει ο ίδιος σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα, το έκανε ο Σιαλμάς με κεφαλιά στο 60, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 2-0, ενώ το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα διαμόρφωσε στο 74΄ ο Ελευθεριάδης ο οποίος ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε από τον Σεντεμέντε.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Τσαφταρίδης, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Στεργίδης (46΄ Σιαλμάς), Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Μπουρλάκης, Σπανός.

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ (Νίκος Κακαλέτρης): Κόκκαλης, Μανίκος, Σεντεμέντες, Καραμπάς, Ρούσσης, Ζαχαρόπουλος, Ρήγας, Κυριαζόπουλος, Γραμματικόπουλος, Τσάτσος, Κερμενίδης.

Νίκες παραμονής για Παναργειακό, Δόξα Μεγαλόπολης και Ζευγολατιό

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής, ξεχωρίζουν η εκτός έδρας νίκη του Παναργειακού με 2-1 επί του Φωστήρα στον Ταύρο, η εντός έδρας επικράτηση με 2-0 της Δόξας Μεγαλόπολης κόντρα στον Παναρκαδικό στο αρκαδικό ντέρμπι, αλλά και η νίκη του ΑΟ Ζευγολατιού με 1-0 επί του Αστέρα Αμαλιάδας στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία, αλλά και η τρίτη εκτός έδρας νίκη του Αιολικού που κέρδισε με 3-0 την Θήβα στην έδρα της.

Ρεπό: ΑΟ Ζευγολατιού

*Η Αχαϊκή έχασε στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Αστέρα Αμαλιάδας, ενώ παράλληλα της έχουν αφαιρεθεί και 3 βαθμοί για το εν λόγω ματς.