Κυριακή 12 Φεβ 2017
Το Γ! Ημίχρονο..Παναχαϊκή -Ζευγολατιο 5-0 παρον ο υπουργός Ν Μαυραγάνης.
Το Γ! Ημίχρονο..Παναχαϊκή -Ζευγολατιο 5-0 παρον ο υπουργός Ν Μαυραγάνης.Το Γ! Ημίχρονο..Παναχαϊκή -Ζευγολατιο 5-0 παρον ο υπουργός Ν Μαυραγάνης.Το Γ! Ημίχρονο..Παναχαϊκή -Ζευγολατιο 5-0 παρον ο υπουργός Ν Μαυραγάνης.

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Παναχαϊκή, η οποία συνέτριψε με 5-0 στο «Κώστας Δαβουρλής» τον ΑΟ Ζευγολατιού, σε αγώνα για την 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Τη δεύτερη πιο επιβλητική σε έκταση σκορ εντός έδρας νίκη της, πέτυχε η Παναχαϊκή αυξάνοντας την διαφορά της από την δεύτερη πριν από την έναρξη της αγωνιστικής Ένωση Ερμιονίδας, η οποία είχε ρεπό στο +10. Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου μπήκε πιο αποφασιστικά στον αγώνα από τους «κυανόλευκους», και στο 16΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, χάρη σε κεφαλιά του Σπανού, ενώ δύο λεπτά αργότερα στο 18΄ το σουτ του ίδιου παίκτη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του τέρματος του Μητσόπουλου.

Αυτό το οποίο οι «κοκκινόμαυροι» δεν κατάφεραν να πετύχουν, σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα, το πέτυχαν στο 28΄, χάρη σε προβολή του Ελευθεριάδη, κάνοντας έτσι το 2-0 αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Αχαιοί κατάφεραν στο 48΄ να κάνουν το 3-0, με σουτ του Ελευθεριάδη «κλειδώνοντας» με τον τρόπο αυτό την υπόθεση νίκη.

Από το σημείο εκείνο και μετά η «Βασίλισσα της Πελοποννήσου», μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το παιχνίδι, καθώς στο 53΄ έχασε σημαντική ευκαιρία για το 4-0 με τον Ελευθεριάδη. Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 54΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Σπανού αυτή τη φορά με λόμπα.

Στο 57΄ η Παναχαϊκή ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Στεργίδη από παίκτη της ομάδα της Κορινθίας, με τον διαιτητή του αγώνα να δείχνει παίζεται, ενώ στο 69΄ το σουτ του Γκίνο πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μητσόπουλου. Ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι «ροσονέρι» στην φάση αυτή, το πέτυχαν στο 72΄ με το πλασέ του Μαστραντωνάκη, διαμορφώνοντας με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος):Βρονταράς, Βλάχος, Αδαμόπουλος(58' Τσαφταρίδης), Λουμπαρδέας, Μακρυδημήτρης, Γκίνο, Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Στεργίδης, Μπουρλάκης (70' Μαστραντωνάκης), Σπανός (61' Μωραΐτης)

ΑΟ ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟΥ (Παντελής Κολλιάκος):Μητσόπουλος, Ατματζίδης, Σιγάλας, Ποτήρης, Ντούνης, Μαλαχάτης, Παϊνέσης, Σενάι(45' Θοδωρόπουλος), Χρυσαφίδης, Διαμαντόπουλος(45' Κατσαβριάς), Ζανελάρης