Τετάρτη 24 Νοέ 2021
Γ ΕΘΝΙΚΗ Βαθιά ανάσα ο Διαγόρας
 Ο Διαγόρας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης Αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής. νίκησεβ τον  Ναυπακτιακό Αστέρα
 με 2-0 στα  Βραχναίικα

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Ναυπακτιακός Αστέρας στα Βραχναίικα από τον τοπικό Διαγόρα στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης Αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα της Ναυπάκτου καθώς είχε σημαντική έλλειψη ρυθμού στον αγωνιστικό χώρο. Σε αυτό μεγάλο ρόλο έπαιξε η αγωνιστική απραξία που είχε λόγω κρουσμάτων Covid-19 την στιγμή που η ομάδα είχε βρει αγωνιστικό ρυθμό.

Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στα πρώτα 30′ λεπτά με τον Διαγόρα να έχει ελαφρώς την κατοχή μπάλας χωρίς ωστόσο να απειλήσει σημαντικά την εστία του Αστέρα. Η ομάδα του Ναυπακτιακού είχε μεγάλο πρόβλημα στα ‘στημένα’ και σε ένα τέτοιο θα δεχθεί το γκολ στο 31ο λεπτό με τον Γεωργαντόπουλο (ο οποίος ήταν ο MVP του αγώνα μαζί με τον Θ. Βλασσόπουλο) να εκτελεί το φάουλ, ο Σιδέρης θα πιάσει την κεφαλιά-πάσα και ο Θοδωρής Βλασσόπουλος με δεύτερη κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ναυπακτιακός θα χάσει σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει άμεσα, με τον Νιφορόπουλο να βγαίνει τετ α τετ αλλά ο Μπαρδάκης θα του κλείσει το οπτικό πεδίο και θα αποκρούσει εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Διαγόρα ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων έχοντας πάρει ψυχολογία από το πρώτο τέρμα με τον Γεωργαντόπουλο να έχει αναλάβει τα στημένα και με καλοχτυπημένα φάουλ να δημιουργεί κινδύνους μπροστά από τα καρέ του Μένιου. Στο 72ο λεπτό ο Γεωργαντόπουλος θα εκτελέσει το κόρνερ στην “καρδιά” της περιοχής του Ναυπακτιακού, ο Μένιος δεν θα υπολογίσει σωστά την τροχιά της μπάλας και ο Καπετανάκης θα πιάσει την κεφαλιά και θα διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε χωρίς να δημιουργηθούν άλλες καταστάσεις για γκολ με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.