Πέμπτη 22 Δεκ 2022
Γ ΕΘΝΙΚΗ : Το Πατραι λευκή ισοπαλία
Το Πάτραι είχε την ευκαιρία να πάρει νίκη-ανάσα στα Προσφυγικά στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής (και της ημερολογιακής χρονιάς) στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, αλλά ούτε τώρα τα κατάφερε.

Οι «πράσινοι» του Ανδρέα Ζήκου έμειναν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με το Διαβολίτσι, που είχε μάλιστα και την καλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού με δοκάρι και παραμένουν ισόβαθμοι με τους  αντιπάλους (στους 5 βαθμούς) στον προτελευταία θέση του ομίλου.
ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΚΑΙΟ ΠΑ;ΝΗΛΕΙΑΚΟΣ ΜΕ ΠΑΝΙΩΝΙΟ  ΠΑΝΙΩΝΙΟ
Για την 7η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, ο Πανηλειακός έφερε ισοπαλία χωρίς τέρματα με τον Πανιώνιο, στο Στάδιο Πύργου, παρουσία 500 περίπου Ηλείων φιλάθλων και 80 του Πανιωνίου.

Μια δίκαιη ισοπαλία καθώς οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες. Ο ψυχωμένος Πανηλειακός στάθηκε πολύ καλά, ήταν καλύτερος στο α΄ ημίχρονο και απείλησε στο 2΄ με τον Καλομοίρη (απέκρουσε ο Αντωνόπουλος), στο 5΄ με τον Λίμα (μπλόκαρε ο Αντωνόπουλος) και στο 30΄ με απευθείας φάουλ του Μπάλλα (μπλόκαρε ο Αντωνόπουλος). Ο Πανιώνιος, που στο α΄ μέρος είχε μια φάση με τον Γροντή στο 3΄, που απέκρουσε ο Μαντζάρης, είχε την εδαφική υπεροχή στο β΄ ημίχρονο, χωρίς όμως να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός και σε δύο περιπτώσεις, ένα απευθείας φάουλ του Στούπη στο 65΄ κι ένα σουτ του Γροντή στο 80΄, επενέβη ο γκολκίπερ Γιάννης Μαντζάρης και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ο Πανηλειακός στο β΄ μέρος, στο 76΄ είχε μια «βολίδα» του Λίμα, από αριστερά μέσα στην περιοχή, που απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αντωνόπουλος.

Ο Αίας απέσπασε και δεύτερη ισοπαλία στην Αργολίδα. Έφερε 1-1 στο Κρανίδι με την Ερμιονίδα. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 22΄ με κεφαλιά του Τσόφλιου και ισοφάρισε στο 48΄ με σουτ του Φερεκίδη.

Παναργειακός (4-10) 4

*Εκκρεμούν οι αγώνες Ρόδος-Πανιώνιος (10/1), Α.Ο. Πυλίου Κω-Α.Ε. Μυκόνου (11/1) και Πάτραι-Διαβολίτσι.