Σάββατο 11 Σεπ 2021
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ :Ο Διαγ'όρας  στην  γ φάση πανηγυρικά 3-0 τον Ερμή Μελιγούς

Τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Διαγόρα Βραχνεΐκων από την πρόκρισή του στην 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Βραχνιώτες επικράτησαν με 3-0 του Ερμή Μελιγούς με το σκορ να έχει διαμορφωθεί από το ημίχρονο.

T
5′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα, όταν ο Αλεξανδρής έδωσε την μπάλα για τον  ΘΒλασόπουλο. αυτός με ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα ακριβώς δίπλα από το δοκάρι άουτ.

7′ Απάντηση για τον Ερμή, έφυγε στην αντεπίθεση ο Buxton, πέρασε τον τερματοφύλακα, αλλά το σουτ που έκανε από τα αριστερά και διαγώνια, το έκοψε η άμυνα του Διαγόρα.

9′ Πρώτη κίτρινη κάρτα για παίκτη του Ερμή. Ο Σούρσος είναι αυτός που την αντίκρισε για ένα μαρκάρισμα σε παίκτη του Διαγόρα.

14′ Πρώτη κάρτα και για τον Διαγόρα, με τον Σταυρόπουλο να την αντικρίζει για “φράγμα” που έκανε στον Buxton.

18′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα, όταν ο Σκεπετάρης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Γιαννούσης εκτινάχθηκε και έδιωξε δύσκολα την μπάλα.

23΄Cooling break για τις δύο ομάδες.

27′ Γκολ για τον Διαγόρα, όταν εκτέλεσε το κόρνερ ο Σκεπετάρης, ο Σιδέρης με καραμπόλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η πρώτη προσπάθεια σταμάτησε από τον Γιαννούση και η δεύτερη κατέληξε στα δίχτυα.

35′ Καλή φάση για τον Διαγόρα, όταν ο Αλεξανδρής πέρασε τους αμυντικούς με ωραία ενέργεια, έκανε το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Γιαννούσης.

38′ Γκοοοοοοολ για τον Διαγόρα. Ένα απίθανο γκολ για τους γηπεδούχους, όταν ο Σκεπετάρης “στόπαρε” για τον Αλεξανδρή, αυτός έκανε το σουτ από μέσα στην περιοχή και στην κλειστή γωνία, σημειώνοντας το 2-0 για την ομάδα του Ανδρέα Ζήκου.

44′ Γκολ για τον Διαγόρα. Έφυγε ο Γεωργαντόπουλος από τα δεξιά, έδωσε πάσα στον Αλεξανδρή μέσα στην περιοχή και αυτός έσκαψε την μπάλα για να γράψει το σκορ 3-0.

59′ ΔΟΚΑΡΙ για τους γηπεδούχους. Τεράστια ευκαιρία για τον Διαγόρα, όταν ο Θ. Βλασόπουλος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Παπαδόπουλος έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Γιαννούση.

60′ Εξαιρετική ενέργεια του Γεωργαντόπουλου από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα , αλλά ο Βλασόπουλος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και πέρασε άουτ η μπάλα.

65′ Aλλαγές για τον Διαγόρα. Αποστολόπουλος Σκεπετάρης έξω, Καραμπούλας Τσεκούρας μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

69′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή, όταν ο Buxton μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Μικές έδιωξε σε κόρνερ!

70′ ΔΟΚΑΡΙ για τους φιλοξενουμένους. Έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ, ο Ράλλιος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

72′ Αλλαγή για τον Διαγόρα, Σαρρής έξω, Γκολφινόπουλος μέσα!

76′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα, όταν ο Αλεξανδρής έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, ο Γιαννούσης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

82′ Όταν ο Αλεξανδρής μπήκε στην περιοχή έδωσε πάσα για τον Γεωργαντόπουλο, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο Γιαννούσης μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

87′ Αλλαγή για τον Διαγόρα. Μικές έξω, Μπαδάς μέσα.

90′ Αλλαγή για τον Ερμή. Παπαδόπουλος έξω, Κόλλιας Α. μέσα στο γήπεδο.

Διαγόρας Βραχνεΐκων (Α. Ζήκος): M. Mικές, Σαρρής (72΄ Γκολφινόπουλος), Ε. Μικές (87΄Μπάδας), Σιδέρης (46΄Παπαδόπουλος), Ν. Βλασόπουλος, Αποστολόπουλος (65΄Τσεκούρας), Θ. Βλασόπουλος, Σταυρόπουλος, Αλεξανδρής, Γεωργαντόπουλος, Σκεπετάρης (65΄Καραμπούλας).

Ερμής Μελιγούς (Κ. Καλογιαννίδης): Κ. Γιαννούσης, Παπαδόπουλος (90΄ Κόλλιας), Πολυμενάκος, Γ. Ράλλιος, Μπίσσιας, Σ. Γιαννούσης, Καδάς (56΄Κοδέλλας), Μπάξτον, Τσιώλης (56΄Π. Σούρσος), Κ. Σούρσος.