Δευτέρα 29 Νοέ 2021
Γ ΕΘΝΙΚΗ Ισόπαλο το  τοπικό ντέρμπι στο Αίγιο 2-2
Iσόπαλο 2-2 έληξε το ματς ανάμεσα στον Παναιγιάλειο και τον Διαγόρα Βραχνεΐκων.

Αξίζει να σημειωθεί, μάλιστα, ότι παρότι οι «μελανόλευκοι» σ΄ ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ εις διπλούν, μία σε κάθε ημίχρονο, ισάριθμες φορές ισοφαρίστηκαν στα αμέσως επόμενα λεπτά με το Διαγόρα να βγάζει αντίδραση δις.

Το παιχνίδι, που διεξήχθη σχεδόν όλο υπό συνεχή βροχή, ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους λιγοστούς φιλάθλους που αψήφησαν την κακοκαιρία και βρέθηκαν στο δημοτικό στάδιο. Μόλις στο 4΄ ο Γεωργαντόπουλος έγινε απρόσμενα κάτοχος της μπάλας, μετά από γλίστρημα του Χατζηαντωνίου, επιχείρησε διαγώνιο σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ιωαννίδη και στη συνέχεια οι «μελανόλευκοι» απομάκρυναν τη μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο, η Αιγιώτικη ομάδα έδωσε την καλύτερη απάντηση στην ευκαιρία της πατρινής ομάδας όταν μετά από σέντρα του Χατζηαντωνίου, ο Ψωμαράς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διαγόρα, ανοίγοντας το σκορ για τον Παναιγιάλειο. Όμως η «μελανόλευκη» χαρά δεν κράτησε ούτε ένα λεπτό, αφού μετά τη σέντρα οι Βραχνιώτες βγήκαν στην επίθεση και με διαγώνιο σουτ του Θ. Βλασόπουλου έφεραν το ματς στα ίσα. Μετά την ισοφάριση το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με την πατρινή ομάδα, ωστόσο, να έχει τρεις καλές ευκαιρίες για να πετύχει την ανατροπή και τον Ιωαννίδη να βάζει ισάριθμα «στοπ» στις επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πολύ κακό και οι ευκαιρίες απουσίαζαν παντελώς. Μοναδικές εξαιρέσεις οι δύο φάσεις που σημειώθηκαν τα γκολ -εκατέρωθεν- με τα οποία διαμορφώθηκε και το τελικό αποτέλεσμα (2-2). Στο 75΄ ήταν σειρά του Σεμπάστιαν Αφούσσι να σκοράρει με κεφαλιά, μετά από χτύπημα φάουλ του Σκούτα και να δώσει εκ νέου την πρωτοπορία στον Παναιγάλειο. Όμως κι αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να αντιδράσουν άμεσα και με κοντινό πλασέ του Καπετανάκη (80΄) έφεραν για δεύτερη φορά το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ στο αχαϊκό ντέρμπι.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό και παράλληλα τα είχαν με την τύχη τους. Ο Παναιγιάλειος διότι δεν μπόρεσε δύο φορές να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα και τον Διαγόρα διότι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις καλές ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο.

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Ιωαννίδης, Πλατυκώστας (85΄ Ροδόπουλος), Χατζηαντωνίου, Σεμπ. Αφούσσι, Σπίντζος, Άλεξ. Αφούσσι, Μακρίδης, Ψωμαράς, Καρακούτης (66΄ λ.τ. Βλαχόπουλος), Λιάτος (66΄ Βαλλιάνος), Σκούτας.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ: Μπαρδάκης, Καπετανάκης, Σαρρής (90΄+ 1΄ Τριανταφυλλόπουλος), Σιδέρης, Γεωργαντόπουλος, Καλλιτσουνάκης, Αποστολόπουλος, Θ. Βλασόπουλος (76΄ Σκεπετάρης), Ν. Βλασόπουλος (51΄ λ.τ. Τσεκούρας), Αλεξανδρής (76΄ Καραμπούλας), Σταυρόπουλος.