Δευτέρα 12 Φεβ 2018
«Μαχαιριά» στο 93΄ για την Αχαϊκή

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς της Αχαϊκής με τον Παναρκαδικό στην Κάτω Αχαγιά, ένα αποτέλεσμα που θεωρείται άδικο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι, χωρίς να κινδυνέψουν ιδιαίτερα από τους Αρκάδες. Τα «καναρίνια» κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ στο 27ο λεπτό, όταν η μπάλα έφτασε στον Κοκκίνη έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον αμυντικό των γηπεδούχων να πιάνει ένα δυνατό σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Χότζιτς.

Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο γκολ στο 54’ με κεφαλιά του Σωτηρόπουλου, ύστερα από σέντρα του Στεφανόπουλου.

Ο Παναρκαδικός, παρά τις αλλαγές του Αντωνόπουλου, στην ουσία δεν απείλησε ποτέ την εστία των γηπεδούχων.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Αχαϊκή θα έφτανε στο τρίποντο, στο 93’ ο Παναρκαδικός έφτασε στην ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καδά, ο Δρακόπουλος απόκρουσε ασταθώς και ο Λουγκόντζια με προβολή έκανε το 1-1, ένα αποτέλεσμα που αφήνει κάτω από την ζώνη τους Αχαγιώτες.

AXAΪΚΗ (Αλ.Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Γερασιμόπουλος, Ντάζος, Ρίλντι, Παπαδόπουλος, Σωτηρόπουλος, Μητρόπουλος (46΄Στεφανόπουλος), Αποστολόπουλος (83΄ Κινβουίλντι), Κοκκίνης, Σταυρόπουλος (71΄ Γιανακόφ), Πατάπης.

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γ. Αντωνόπουλος): Χότζιτς, Άσεν, Μπούτας (80΄ Μπινιώρης), Ευαγγέλου, Νάνος, Κυριακόπουλος, Νάτσης (72΄Λουγκόντζια), Ν. Λυμπερόπουλος, Γιουκούδης (56΄ Ομπόσου), Καδάς, Δ. Λυμπερόπουλος (75΄ Στρέμπας).