Τετάρτη 03 Φεβ 2021
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ Πανηγυρική πρόκριση του Ολυμππιακού στην επόμενη φάση
Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με δύο νίκες επί του Παναιτωλικού και μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-0), επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε εξασφαλίσει την πρόκριση από τον αγώνα του Αγρινίου, οπότε ο Πορτογάλος τεχνικός ξεκούρασε σχεδόν όλους τους βασικούς παίκτες του, αφού στην αρχική ενδεκάδα βρέθηκαν μόνο οι Μπα και Εμβιλά.

Οι «αναπληρωματικοί» της πειραϊκής ομάδας κάθε άλλο παρά ως αγγαρεία είδαν το παιχνίδι, αφού μπήκαν με διάθεση και στο 9ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, όταν ο Χασάν έκανε το γύρισμα στον Μασούρα, που έκανε το 1-0.

Στο 17΄ ήταν και πάλι ο Αιγύπτιος σε ρόλο δημιουργού, δίνοντας στον Εμβιλά που σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Μελίσσας. Στο 30΄ οι Πειραιώτες πέτυχαν και δεύτερο γκολ, όταν από κόρνερ του Τιάγκο Σίλβα, ο Κάιπερς πήρε την κεφαλιά και διπλασίασε.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι «κατέβασαν ταχύτητα», αφού η πρόκριση είχε κριθεί, με τον Μαρτίνς να ξεκουράζει κι άλλους ποδοσφαιριστές περνώντας και νεαρούς στο παιχνίδι, όπως ο Τσέλιος.

Το σκορ έλαβε την τελική έκτασή του στο 81ο λεπτό με κεφαλιά του Ανδρούτσου από σέντρα του Ραντζέλοβιτς και γύρισμα του Κάιπερς προς το σημείο του πέναλτι.