Κυριακή 28 Μάρ 2021
Φιλική νίκη με Ονδούρα2-1
Με τον Παυλίδη να στέλνει ηχηρό μήνυμα στον Τζον Φαν Σιπ ενόψει του αγώνα της Τετάρτης (31/3, 21:45) με τη Γεωργία για την 2η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ, η Εθνική νίκησε 2-1 την Ονδούρα σε φιλικό αγώνα στο γήπεδο της Τούμπας, υπό το βλέμμα του νέου προέδρου της ΕΠΟ, Θοδωρή Ζαγοράκη.

Ο Ολλανδός προπονητής είδε αρκετά πράγματα που μπορεί να τον χαροποίησαν στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, όχι όμως και αμυντικά, αφού δεδομένης της δυναμικής του αντιπάλου, η γαλανόλευκη δέχτηκε αρκετές αξιόλογες τελικές. Πάντως, έδειξε ένα δείγμα των προθέσεών του, αφού δεδομένα θα δούμε μια ομάδα με σαφώς πιο επιθετικούς προσανατολισμούς σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στην Ισπανία.

ΦΟΥΛ ΕΠΙΘΕΣΗ
Με πολλές αλλαγές και φουλ επιθετικό σχήμα παρατάχθηκε η Εθνική, αφού ο Τζον Φαν Σιπ άλλαξε τους δέκα από τους έντεκα παίκτες σε σχέση με τον αγώνα με την Ισπανία, κρατώντας μόνο τον Μάνταλο, δείγμα ότι δύσκολα θα παίξει με την Γεωργία την Τετάρτη (31/3, 21:45). Έδωσε και ένα στίγμα των προθέσεών του, αφού προτίθεται να παρατάξει την ομάδα με σαφώς πιο επιθετικούς ρυθμούς και άλλη διάταξη σε σχέση με το 4-3-3 χωρίς καθαρόαιμο φορ στη Γρανάδα.

Ο Ολλανδός έβαλε τον Παυλίδη να κινείται πίσω από τον Γιακουμάκη, τους Φορτούνη και Τζόλη στα δυο άκρα της επίθεσης, ενώ ο πολύ καλός με τη roja, Σιώπης, ανταμείφθηκε με φανέλα βασικού ως το μοναδικό εξάρι. Το βάπτισμα του πυρός πήρε στα μετόπισθεν και ο Μαυροπάνος, ο οποίος κάνει πολύ καλές εμφανίσεις με τη Στουτγκάρδη, έχοντας δίπλα του τον Σβάρνα. Ο Διούδης βρέθηκε στο τέρμα και στα δυο άκρα της άμυνας οι Μαυρίας και Κυριακόπουλος.

Στα πρώτα 12-13 λεπτά οι διεθνείς μας δυσκολεύονταν στην κυκλοφορία της μπάλας, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ψηλά από το ξεκίνημα. Στην πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε το γκολ, με τον Σιώπη να βρίσκει υπέροχα τον Φορτούνη στα δεξιά, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, εκείνος είδε τον επερχόμενο Παυλίδη που με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ. Πολύ όμορφη φάση και υπέροχο τελείωμα από τον επιθετικό της Βίλεμ.

Ακολούθως, η Εθνική μας έχασε τέσσερις ευκαιρίες για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, αλλά τις σπατάλησε, ενώ στο 32' ο Μάνταλος στάθηκε άτυχος, αφού το αριστερό του σουτ βρήκε το δοκάρι. Η γαλανόλευκη άξιζε ένα δεύτερο τέρμα, είχε καλή εικόνα στο χορτάρι, την ίδια στιγμή όμως είχε θεματάκια πίσω. Στο 37' ο Μαυροπάνος έκανε λάθος, ο Έλις βρήκε τον Μπένγκστον, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο. Τρία λεπτά μετά όμως, ο Ροντρίγκες με αριστερό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Διούδη για το 1-1, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης.

"ΧΤΥΠΗΣΕ" ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ Ο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ
Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καρμπόν με το πρώτο, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο η εικόνα της Εθνικής δεν ήταν καλή, ανεβάζοντας "στροφές" στη συνέχεια. Στο 59', ο Μασούρας έβγαλε καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά αν και είχε χάσει την ισορροπία του, με τον Παυλίδη να πιάνει υπέροχη κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 2-1.

Δυο λεπτά μετά αποχώρησε και βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για το ματς της Τετάρτης (31/3) με την εμφάνισή του. Ο Δουβίκας που επίσης έκανε ντεμπούτο με τη γαλανόλευκη, νικήθηκε σε τετ α τετ από τον πορτιέρε της Ονδούρας, όπως και ο Μασούρας στη συνέχεια από ωραία πάσα του επιθετικού Βόλου. Η Εθνική από τη μέση και μπροστά έβγαζε πράγματα στο χορτάρι...

"ΕΣΒΗΣΕ" ΤΟ ΜΑΤΣ, ΕΙΧΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΙΣΩ
Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι διεθνείς έριξαν "στροφές", σκεπτόμενοι και τον αγώνα της Τετάρτης, όπου η νίκη αποτελεί επιτακτική ανάγκη, δεν έβγαλε φάσεις για ένα τρίτο γκολ, αντιθέτως θα μπορούσε να έχει ισοφαριστεί στη φάση του 85ο λεπτού με το σουτ του Τόρο που κατέληξε άουτ. Η ομάδα έδειξε πρόβλημα στο αμυντικό τρανζίσιον, το οποίο οφείλει να δουλέψει με τους παίκτες του ο Φαν Σιπ, καθώς η Γεωργία είναι μια ομάδα που βγάζει καλές αντεπιθέσεις.

Είναι διαφορετικό να αμύνεσαι όντας πίσω από τη μπάλα όπως συνέβη με την Ισπανία και διαφορετικό όταν την έχεις στα πόδια σου. Σε γενικές γραμμές, η εικόνα ήταν θετική, αρκετοί παίκτες έδειξαν καλό πρόσωπο και ο Φαν Σιπ δεδομένα θα έχει κρατήσει αρκετές σημειώσεις με τους βοηθούς του.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν Σιπ): Διούδης, Μαυρίας, Σβάρνας, Μαυροπάνος, Κυριακόπουλος (77’ Αλεξανδρόπουλος), Σιώπης, Μάνταλος (83’ Μπακασέτας), Φορτούνης (46’ Μασούρας), Παυλίδης (62’ Γιαννούλης), Τζόλης (46’ Λημνιός), Γιακουμάκης (46’ Δουβίκας).

ΟΝΔΟΥΡΑ (Φαμπιάν Κόιτο): Μενιγιάρ, Ροντρίγκες, Φιγκερόα, Περέιρα, Άλβαρεζ, Μεχία (65’ Τόρο), Ακόστα (65’ Α. Λόπες), Φλόρες, Μπένγκστον (65’ Βελάσκες) , Έλις, Νούνιες (46’ Κ. Λόπεζ).

Photo Credits: Eurokinissi