Παρασκευή 16 Νοέ 2018
«Μαχαιριά» στο 84′ για την Εθνική Ελπίδων

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Ελλάδα ηττήθηκε μέσα στην Τούμπα από την Κ21 της Αυστρίας στον πρώτο αγώνα μπάραζ για τα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Πολύ δύσκολο έγινε πλέον το έργο της Εθνικής Ελπίδων για πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ21, καθώς την Παρασκευή (16/11) στον πρώτο αγώνα μπαράζ με την Αυστρία ηττήθηκε με 0-1 στο γήπεδο της Τούμπας.

Πλέον τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό αγώνα, όπου η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη θα ψάξει την ανατροπή – πρόκριση στην έδρα της Αυστρίας.

Η «γαλανόλευκη» παρουσίασε δύο πρόσωπα στο ματς. Στο πρώτο ημίχρονο επιθετικά δεν κατάφερε να κάνει και πολλά πράγματα, ενώ στο δεύτερο ανέβασε την απόδοση της, έψαξε το γκολ, όμως από μία αμυντική αδράνεια βρέθηκε πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα και τελικά ηττήθηκε.

Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Εθνική αγωνίστηκε χωρίς καθαρόαιμο σέντερ φορ, με τον ρόλο του επιθετικού αρχικά να παίρνει ο Ανδρούτσος, εν συνεχεία ο Λάμπρου, μέχρι τη στιγμή που μπήκε στο ματς ο Κωτσόπουλος ο οποίος έπαιξε στην θέση του (αυτή του σέντερ φορ).

Τσιμίκας, Λάμπρου και Κωτσόπουλος ξεχώρισαν στην «επανάληψη», όταν ανέβηκε η ομάδα, όμως αυτό δεν συνοδεύτηκε και με το θετικό αποτέλεσμα.

Μέτρια εικόνα

Στα πρώτα 45 λεπτά το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία μικρή υπεροχή στο ματς, ενώ οι παίκτες του Νικοπολίδη δεν μπορούσαν επιθετικά να βρουν εύκολα διαδρόμους.

Η Αυστρία κυρίως από τον χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκινούσε τις επιθετικές της ενέργειες, είχε δύο-τρεις καλές ενέργειες, με καλύτερη φάση να είναι αυτή του 36′. Μετά από κόντρα στην μικρή περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Μπάουμγκάρντνερ και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Κότσαρη.

Η Εθνική προς το τέλος του 45λεπτου ανέβασε την απόδοση της, είχε και μία καλή στιγμή με τον Γαλανόπουλο, όμως δεν ήρθε κάποιο γκολ.

Πιο επιθετική, αλλά χωρίς γκολ

Με την έναρξη της «επανάληψης» η ομάδα του Νικοπολίδη έγινε πιο επιθετική, με τον Λάζαρο Λάμπρου να παίρνει την θέση του Τάσου Χατζηγιοβάννη, προσθέτοντας ταχύτητα στην «γαλανόλευκη».

Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν περισσότερη έμφαση στα… μετόπισθεν, όμως έβγαιναν συχνά-πυκνά στις αντεπιθέσεις και προσπαθούσαν να βρουν κενά για να απειλήσουν.

Μετά το 65′ η Εθνική όλο και ανέβαζε την απόδοση της, πιέζοντας την Αυστρία, ωστόσο δύσκολα έβρισκε τον τρόπο να φτάσει με αξιώσεις προς την εστία του Σλάγκερ.

Η Ευκαιρία του Λημνιού στο 68ο λεπτό ήταν η καλύτερη στιγμή της Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ από κοντά να μην μπορεί να κερδίσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.

Στο 84′ κόντρα στην ροή του αγώνα η Αυστρία κατάφερε από στημένη φάση και πιο συγκεκριμένα από κόρνερ να σκοράρει, βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στην Εθνική. Σκόρερ χρίστηκε ο Πος με κοντινή προβολή.

Το 0-1 έμεινε έως το φινάλε, παρά τις τελευταίες προσπάθειες της Εθνικής και πλέον η ομάδα του Νικοπολίδη θα τα παίξει όλα για όλα στον επαναληπτικό αγώνα της Αυστρίας.

Διαιτητές: Ρέφερι: Αντρίς Τρεϊμάνις (Λετονία) Βοηθοί: Χάραλντς Γκουντερμάνις (Λετονία), Αλεκσέις Σπασιονίκοβς (Λετονία) Τέταρτος: Αλεξάντρς Γκόλουμπεβς (Λετονία)

ΕΛΛΑΔΑ Κ21 (Αντώνης Νικοπολίδης): Κότσαρης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Νικολάου, Χατζηδιάκος, Καραχάλιος, Γαλανόπουλος, Μπουζούκης (82’ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (46’ Λάμπρου), Λημνιός, Ανδρούτσος (65’ Κωτσόπουλος).

ΑΥΣΤΡΙΑ Κ21 (Βέρνερ Γκρέγκοριτς): Σλάνγκερ, Πος, Λίνχαρτ, Γκρίπιτς (61’ Γιακούποβιτς), Ντάνσο (70’ Ντ. Μπάουμγκαρντνερ), Λόβριτς (90’+2’ Κβάσινα), Ούλμαν, Λιούμπιτς, Βολφ, Μπάουμγκαρντνερ, Ίνγκολιτς.