Παρασκευή 25 Φεβ 2022
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΙΚΑ ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ  H Εθνική στην  "πρεμιέρα  με ν'ικη επι τηςΤουρκίας 72-71
Ο Κώστας Παπανικολάου αποδείχθηκε όσο ψύχραιμος χρειαζόταν, έβαλε δύο βολές στα 3” για το τέλος και χάρισε στην Εθνική τη νίκη απέναντι στην Τουρκία (72-71) σε παιχνίδι – θρίλερ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν μια ανάσα μακριά από το διπλό, ο 31χρονος φόργουορντ εκμεταλλεύτηκε όμως το φάουλ που του έγινε και έδωσε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τις 2/2 βολές που είχε.

Στην τελευταία κατοχή του αγώνα, ο Σέιν Λάρκιν πήρε την ευθύνη, το σουτ που επιχείρησε από τη γωνία όμως, κατέληξε στο σίδερο, με τη νίκη να καταλήγει στην ελληνική πλευρά.

Οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν το απόγευμα της Δευτέρας 28 Φεβρουαρίου στην Κωνσταντινούπολη, με την Τουρκία πλέον σε ρόλο γηπεδούχου.

Θυμίζουμε πως ο άλλος αγώνας της ημέρας για τον όμιλο, αυτός ανάμεσα σε Λευκορωσία και Μεγάλη Βρετανία, αναβλήθηκε λόγω της κατάστασης που επικρατεί στην ευρύτερη περιοχή.

Η εικόνα στον όμιλο

Ελλάδα 2-1
Μ. Βρετανία 1-1
Λευκορωσία 1-1
Τουρκία 1-2

Η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, είχε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, αδυνατώντας να βρει μια λειτουργική πεντάδα στη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Η Τουρκία εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και με οκτώ αναπάντητους πόντους βρέθηκε στο +5 (7-12) με τον Μελίχ Μαχμούτογλου να κάνει σπουδαία δουλειά. Συνολικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς ανώτεροι μέχρι το 11ο λεπτό, οπότε βρέθηκαν στο +10 (13-23) για πρώτη φορά. Το αξιοσημείωτο βέβαια ήταν πως τα κατάφεραν, ενόσω ο Σέιν Λάρκιν βρισκόταν στον πάγκο.

Κάπου εκεί όμως, γύρισε ο διακόπτης. Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος ανακάτεψε την τράπουλα και με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει τη διαφορά στις δύο πλευρές του παρκέ, η Εθνική έφερε τα πάνω κάτω. Πολύ γρήγορα, το προβάδισμα πέρασε σε ελληνικά χέρια, με τα δύο τρίποντα του Κώστα Σλούκα (εντός μερικών δευτερολέπτων μάλιστα) να δημιουργούν το +7 (37-30) λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους. Η ανάπαυλα βρήκε εν τέλει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο +8 (40-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε μεγάλες αντιθέσεις, με ένα εξαιρετικό τετράλεπτο για κάθε ομάδα. Η Εθνική ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο, βρήκε στο πρόσωπο του Κώστα Σλούκα τον δημιουργό που χρειαζόταν και έφτασε μέχρι το +15 (52-37 στο 24′), σε ένα σημείο που η Ελλάδα έδειχνε ικανή και έτοιμη να “τελειώσει” το παιχνίδι μια ώρα αρχύτερα. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν όμως, ο Σέιν Λάρκιν άρχισε να πασάρει (εξαιρετικά) την μπάλα και μέσα σε τέσσερα λεπτά όλα ήρθαν τούμπα. Το +15 της Εθνικής έκανε φτερά, με το “Χ” (56-56) του 29ου λεπτού να μεταφέρει την πίεση στην ελληνική πλευρά.

Από εκεί και πέρα, όλα ήταν ρευστά. Ήταν εμφανές άλλωστε πως οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου δεν είχαν πλέον τις δυνάμεις για να εκμεταλλευτούν τα ξεσπάσματά τους. Ακόμη κι όταν επανήλθε το διψήφιο προβάδισμα (66-56 στο 34′), η Τουρκία ήταν “εκεί” για να ξαναδηλώσει παρούσα. Ο Μελίχ Μαχμούτογλου φόρεσε τον μανδύα του ηγέτη και με δικούς του πόντους επανέφερε την ομάδα του Ορχούν Ενέ σε θέση να έχει κάθε δικαίωμα να ελπίζει στο διπλό (66-67 στο 37′).

Πλέον, όλα κρέμονταν σε μια κλωστή με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές χέρια, με τον Κώστα Σλούκα από τη μία και τον Σέιν Λάρκιν από την άλλη να “τρέχουν” τις πιο κρίσιμες κατοχές του αγώνα. Με βολές του δεύτερου μάλιστα, η Τουρκία διατήρησε το προβάδισμα (70-71) με ένα λεπτό για το τέλος.

Οι δύο ομάδες έχασαν από μια κατοχή στο τελευταίο λεπτό, ο Κώστας Παπανικολάου αποδείχθηκε εξαιρετικά ψύχραιμος όμως, όταν κέρδισε φάουλ -για βολές- στα 3” για το φινάλε. Ο 31χρονος φόργουορντ ήταν αλάνθαστος από την γραμμή και χάρισε τη νίκη στην Ελλάδα, αφού αμέσως μετά το τρίποντο του Σέιν Λάρκιν από τη γωνία κατέληξε στο σίδερο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε – Γιασεβίτσιους – Αουνκρόγκερς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71.

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 2 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 10 (1), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Γόντικας.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Λάρκιν 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπιρσέν 9 (1), Γκεγίκ 10 (1), Μαχμούτογλου 21 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Ουλουμπάι, Μπιτίμ, Σαβάς 6, Οζντεμίρογλου 5 (1), Τουντσέρ 4 (1/6 σουτ), Σιπάχι, Γιασάρ 1.

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 21/36 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 6/10 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Τουρκία: 13/21 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 15/17 βολές, 28 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 3 επιθετικά), 21 ασίστ, 15 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ.