Παρασκευή 26 Αύγ 2022
«Λύγισε» στην… Τιτανομαχία του Βελιγραδίου η Ελλάδα
Ματσάρα… επικών διαστάσεων στο Βελιγράδι!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλευε με τα… θηρία κάνοντας μία μυθική εμφάνιση με 40 πόντους, αλλά ο επίσης σπουδαίος Νίκολα Γιόκιτς και οι λεπτομέρειες υποχρέωσαν την Ελλάδα στην ήττα στην παράταση (100-94) από τη Σερβία, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Από μία σημαντική απώλεια για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι μεν έχασαν με τραυματισμό τον Κώστα Αντετοκούνμπο και οι δε τον Βασίλιε Μίτσιτς. Καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος οι γηπεδούχοι, οι οποίοι κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους στην κανονική διάρκεια, έχοντας ένα +8 (87-79) στα 1:30’’ πριν τη λήξη.

Εκεί, η ομάδα του Ιτούδη έβγαλε αντίδραση με μαζεμένες άμυνες, μεγάλα σουτ και με ένα τρίποντο από τον Ντόρσεϊ στα 11,5’’ έκανε σερί 8-0 για το 87-87, της κανονικής διάρκειας. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Εθνική λύγισε από τα λάθη και την έλλειψη λύσεων, γνωρίζοντας στο τέλος την ήττα που την έριξε το 3-2 και παράλληλα ανέβασε τη Σερβία στο 2-3.

Εκτός από τον Γιάννη, ο Ντόρσεϊ είχε 16 πόντους και ο Θανάσης άλλους 12π.

Από τους Σέρβους, ο «Τζόκερ» είχε 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Γιάραμαζ να ήταν κομβικός με 15π. και τον Λούτσιτς 14π.

Επόμενο ματς της «επίσημης αγαπημένης» στο ΟΑΚΑ απέναντι στο Βέλγιο (28/8).