Τρίτη 19 Ιούλ 2022
ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ  U20 : " Σεφτέ με Πορτογαλία με σούπρ Τανούλη
H Εθνική Νέων Ανδρών έκανε την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 και την έκανε με εμφατικό τρόπο. Επικράτησε της Πορτογαλίας με 91-56 και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον πρώτο χιαστί αγώνα της διοργάνωσης. Η Ελλάδα θα είναι δεύτερη αν η Ιταλία κάνει το 3/3 και τρίτη αν το Ισραήλ νικήσει την Ιταλία. Το τζάμπολ του μεταξύ τους αγώνα είναι στις 17.30.

To παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο για την ελληνική ομάδα. Μετά το αρχικό 2-0, βρέθηκε στο -11 (5-16, 6’) και στο -12 (12-24, 9’). Οι Πορτογάλοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε κακή απόφαση και λάθος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και διατήρησαν ένα διψήφιο προβάδισμα (15-26, 11’). Η καλύτερη άμυνα έγινε η αφετηρία για την αντεπίθεση με τον Ανδρέα Καλόγηρο να δίνει το προβάδισμα (29-28, 15’) και τον Αλέξανδρο Νικολαϊδη να γράφει το 31-28 λίγο αργότερα. Ο Λευτέρης Μαντζούκας ήταν αυτός που για πρώτη φορά έδωσε έναν «αέρα» πέντε πόντων (39-34, 19’15’’). Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Γιώργος Τανούλης μετρούσε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ με 8/8 δίποντα.

Η Εθνική Ομάδα μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οδηγώντας τη διαφορά στο +12 (48-36, 21΄15’’) με τον Καλόγηρο και το +15 (53-38, 22’45’’) με τους Μαντζούκα – Τανούλη και την πίεση στην άμυνα να συνεχίζεται. Ο Οικονομόπουλος οδήγησε στο +18 (56-38, 23’) και οι Τανούλης – Νικολαϊδης στο +22 (60-38, 24’) με την Ελλάδα να δείχνει πως ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει με το σκορ να γίνεται 88-49 (37’10”) και την αυλαία να πέφτει με το τελικό 91-56.

Διαιτητές: Σάντσεθ Σίξτο (Ισπανία), Αουνκρότζερς (Λετονία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο)

Δεκάλεπτα: 15-24, 41-36, 68-49, 91-56

Ελλάδα (Γιατράς): Μπαζίνας 2 (7 α.), Φίλλιος, Κουρουπάκης 2, Οικονομόπουλος 11 (1), Βησσαρίου 3 (1), Καλόγηρος 6, Κολοβέρος 2, Μαντζούκας 15 (3), Νετζήπογλου 3, Νικολαϊδης 16 (2), Τανούλης 27 (11ρ.), Τσάμης 4