Κυριακή 29 Νοέ 2020
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURObasket  2022 H Εθνική Μπάσκετ ν ίκη στηνΠαράταση επι της Βουλγαρίας  84-78
Η Εθνική Ανδρών πήρε τη νίκη στην παράταση με 84-78 από τη Βουλγαρία στο δεύτερο παιχνίδι της στο Σεράγεβο για την Προκριματική Φάση του Ευρωμπάσκετ 2022. Η Ελλάδα βρίσκεται στο 3-1 στην κατάταξη του ομίλου.

Η ελληνική ομάδα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι. Η Βουλγαρία γρήγορα έχτισε μια διαφορά (11-4, 3’50’’) με τον Γιάννη Αγραβάνη να έχει χρεωθεί με δύο φάουλ από το 1’30’’. Η Ελλάδα προσπάθησε να μειώσει, έφτασε στο 16-10 (7’), αλλά έμεινε ιδιαίτερα πολύ άστοχη τόσο στα σουτ δύο πόντων (31,5%). Το αποτέλεσμα ήταν να διαμορφωθεί το 25-14 (9’40’’) και το 41-25 (17’). Λύσεις ήρθαν από τον Δημήτρη Κακλαμανάκη και τον Μιχάλη Λούντζη επιθετικά, ενώ έκανε την πρώτη του συμμετοχή και ο Δημήτρη Φλιώνης, για να διαμορφωθεί το 41-31.

Η Ελλάδα συνέχισε με θετικό βήμα και ένα 11-0 οδήγησε στο 41-36 με τον Βασίλη Καββαδά να σημειώνει πέντε συνεχόμενους πόντους. Η άμυνα βελτιώθηκε, η Βουλγαρία έχασε σουτ και ο Καββαδάς με επτά συνεχόμενους πόντους έγραψε το 41-39 (25’30’’). Ο Δημήτρης Αγραβάνης έδωσε το προβάδισμα (41-42, 26’) με το σερί να φτάνει στο 17-0, για να χρεωθεί δύο λεπτά αργότερα με το τέταρτο φάουλ του (50-42, 28’20’’).

Αθηναίου και Μαργαρίτης διαμόρφωσαν το 52-49 (30’20’’) με δύο σουτ από τα 6μ75. Ο Καββαδάς πήρε και πάλι την μπάλα για να γράψει το 55-53 (31’34’’). Η Βουλγαρία έφτασε και πάλι στο +8 (68-60, 36’), η Ελλάδα μείωσε (68-63, 38’), αλλά στη συνέχεια μέτρησε τέσσερα άστοχα σουτ τριών πόντων. Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Αθηναίου για να γράψει το 70-69 με δύο μακρινά τρίποντα και 17’’ για τη λήξη. Ο Μάντζαρης έκανε άμεσα το φάουλ στον Κοστόφ, ο οποίος είχε ½ βολές. Ο Κατσίβελης κάρφωσε για το 71-71 και το παιχνίδι πήγε σητν παράταση!

Αθηναίου και Μάντζαρης έγραψαν το 73-77, ο Δημήτρης Αγραβάνης το 78-81 (38’40’’) και ο Αθηναίου τελείωσε το παιχνίδι με ένα ακόμη τρίποντο για το 78-84.

Διαιτητές: Τσιουλίν (Ρουμανία), Ματέγεκ (Τσεχία), Γιούρτσεβιτς (Κροατία)

Δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 (κ.α.), 78-84

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης Δ. 10, Αθηναίου 21 (6/9 τρ.), Κατσίβελης 8 (6 α), Μάντζαρης 3, Μαργαρίτης 7 (11ρ.), Αγραβάνης Γ. 4 (6ρ), Φλιώνης, Γκίκας, Κακλαμανάκης 9 (8ρ), Καββαδάς 14 (6κ.), Λούντζης 8, Σκορδίλης