Παρασκευή 19 Ιούλ 2019
Nίκησε την Σερβία και απέφυγε τα χειρότερα η Εθνική Νέων Ανδρών

Η Ελλάδα επικράτησε 78-72 της Σερβίας στην παράταση και παραμένει σίγουρα στη πρώτη κατηγορία

Mία πολύ σημαντική νίκη σημείωσε την Πέμπτη (18/7) η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ Νέων - Ανδρών καθώς επιβλήθηκε στη παράταση της Σερβίας με 78-72.

Με τη νίκη αυτή το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρέμεινε στην πρώτη κατηγορία, κάτι πολύ σημαντικό για τους παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη και πλέον θα παλέψει για τις θέσεις 9-12 του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ, όπου το Σάββατο (20/7) θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο της αναμέτρησης Ιταλία – Σλοβενία.

Η Γαλανόλευκη χρειαζόταν τη νίκη και την παραμονή στη πρώτη κατηγορία, μία μέρα μετά την ήττα-αποκλεισμό από την Γερμανία, νίκη η οποία ήρθε δύσκολα καθώς χρειάστηκε και η πεντάλεπτη παράταση.

Εντυπωσιακός ο Δημήτρης Μωραΐτης που έκανε τριπλ-νταμπλ καθώς πέτυχε 23 πόντους, με 11 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ, ενώ από 18 πόντους πρόσθεσαν οι Γιώργος Καμπερίδης και Γιώργος Καλαϊτζάκης.

Πάντως η Σερβία μπήκε καλύτερα στο ματς και πήρε προβάδισμα με 15-8, όμως ένα σερί 3-9 έφερε την μείωση του σκορ στον πόντο για το 18-17 της πρώτης περιόδου. Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου η Εθνική ομάδα πήρε το προβάδισμα με 18-21, όμως ήταν σειρά των Σέρβων με δικά τους σερί να προηγηθούν 27-21 και 40-32. Τελικά όπως και στη πρώτη περίοδο, έτσι και τώρα η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (40-39).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες της Εθνικής μας με σερί 4-12 προηγήθηκαν 44-51 και έδειχναν αφεντικά του αγώνα και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με έξι πόντους (50-56). Στη τελευταία περίοδο η Σερβία αντέδρασε και με σερί 11-0 προηγήθηκε 61-56. Όμως η Ελλάδα πέρασε μπροστά με δικό της 2-11 και προηγήθηκε 63-67, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 68-68 καθώς ο Σίμοβιτς από πλευράς Σερβίας και ο Μωραΐτης από πλευράς Ελλάδος δεν κατάφεραν να πετύχουν πόντο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στη παράταση.

Εκεί η Εθνική ήταν καλύτερη, σοβαρή και πιο ψύχραιμη κατακτώντας τελικά τη νίκη με 78-72 με τον Καλαϊτζάκη να είναι ο παίκτης που έδωσε τη νίκη χάρις σε τρίποντο που πέτυχε στα 18’’ πριν το τέλος της παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-39, 50-56, 68-68 (κ.α.), 72-78.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Λημνιάτης): Καμπερίδης 18 (5/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 2, Καλαϊτζάκης Π. 2, Πιλάβιος 5 (1), Δομπρογιάννης 6, Καμπουρίδης 4, Αρνόκουρος, Καλαϊτζάκης Γ. 18 (3/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μωραΐτης 23 (6/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα).