Δευτέρα 11 Ιούλ 2022
ΦΙΛΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο Αρης 2-1 νίκη επι τουΟλυμπιακού
Ο Άρης επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-1 στη φιλική αναμέτρηση που έγινε το βράδυ της Δευτέρας στο "Κλεάνθης Βικελίδης" με τους "κίτρινους" να αρέσουν στο μεγαλύτερο μέρος του 90λεπτου σε αντίθεση με τους "ερυθρόλευκους".

Ο Άρης βγήκε νικητής από το φιλικό στο φιλικό με τον Ολυμπιακό το βράδυ της Δευτέρας επικρατώντας με 2-1 με τους ανανεωμένους "κίτρινους" να δείχνουν αρκετά καλά στοιχεία και δη στο δεύτερο μέρος. Σε αντίθεση οι "ερυθρόλευκοι" και δη όσοι έπαιξαν στο φιλικό με την ομάδα της Θεσσαλονίκης προβλημάτισαν με την απόδοση τους.

Ο Μαρτίνς είχε αφήσει στην Αθήνα τους 11 βασικούς κόντρα στην Άλκμααρ και έβαλε μια εντελώς διαφορετική ενδεκάδα θέλοντας να δώσει χρόνο στους παίκτες του η οποία όμως έδειξε έλειψη συγκέντρωσης σε κάποια σημεία του αγώνα με αποτέλεσμα να κάνει λάθη που στοίχισαν.

Και τα τρία γκολ της φιλικής αναμέτρησης σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος και σε διάστημα λίγων λεπτών με τον Άρη να βρίσκει γκολ με δύο παίκτες που μπήκαν ως αλλαγή και συγκεκριμένα από τους Καμάτσο και Χατζηϊωάννου ενώ για τον Ολυμπιακό μείωσε ο Τικίνιο.

Οι κίτρινοι από την πλευρά τους και ο Μπούργος είδαν για πρώτη φορά παίκτες όπως οι Νταμπό, Καμάτσο να κάνουν το ντεμπούτο τους έστω και σε φιλικό ενώ ο Γκρέι πήρε ακόμα μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής. Ενώ ξεχώρισε ο νεαρός Χατζηιωάννου που ήταν ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος.

Ο Ολυμπιακός του Μαρτίνς παρατάχθηκε στο γήπεδο με ένα 4-3-3, είχε κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο όπου δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ αλλά στο δεύτερο μέρος και δη στο διάστημα 60-80' έδειξε να χάνει τη συγκέντρωση του με αποτέλεσμα να δεχτεί δύο τέρματα.

Ισορροπημένο το πρώτο 45λεπτο
Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης χάθηκε στο 30' όταν ο Καρβάλιο απέφυγε υπέροχα δύο αντιπάλους του, έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κουέστα. Ο Άρης απάντησε στο επόμενο λεπτό με τον Πάλμα να κατεβάζει τη μπάλα όμορφα μέσα στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ το οποίο όμως ήταν άστοχο.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά με τον Πίρσμαν να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας. Ενώ στο επόμενο λεπτό ο Άρης αναπτύχθηκε όμορφα με τον Μαντσίνι να βγαίνει από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τους Γκρέι-Πάλμα με τον τελευταίο να πιάνει ένα διαγώνιο σουτ που έφυγε εκτός εστίας.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του απάντησε στην ευκαιρία του Άρη με τον Ραντζέλοβιτς να γίνεται κάτοχος της μπάλας στα δεξιά, επιχείρησε το σουτ με τον Κουέστα να μπλοκάρει σταθερά.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο δεύτερο
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια αλλαγή για τον Ολυμπιακό καθώς ο Άβιλα πήρε τη θέση του Κίτσου με τον Ανδρούτσο να πηγαίνει στο αριστερό άκρο της άμυνας των "ερυθρόλευκων". Ο Έλληνας μπακ των φιλοξενούμενων μάλιστα απείλησε δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με σουτ με το δεξί εκτός περιοχής αλλά ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ. Ενώ στο 49' ο Αμπουμπακάρ Καμαρά έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Φαμπιάνο και έφυγε κόρνερ.

Ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα από το 60' και μετά τις αλλαγές που έκανε ο Μπούργος. Αρχικά απείλησε στο 65' με τον Καμάτσο να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Τζολάκη να διώχνει εντυπωσιακά. Στο 64' ο Νταμπό που είχε περάσει και αυτός ως αλλαγή έκανε μια ωραία σέντρα, ο Άβιλα έχασε τον Καμάτσο, που πήρε τη μπάλα με το κεφάλι, πέρασε τον Τζολάκη και πλάσαρε για το 1-0 των κίτρινων.

Οι γηπεδούχοι με τη σέντρα διπλασίασαν τα τέρματα τους όταν ο Μπράμπετς έδιωξε από την άμυνα του, ο Νταμπό κατέβασε υπέροχα και με τακουνάκι έδωσε στον Χατζηϊωάννου, ο νεαρός με τη μια άνοιξε δεξιά στον Μαντσίνι και ακολούθησε τη φάση για να γίνει τελικός αποδέκτης αφού ο Μπα δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα και από κοντά έκανε το 2-0.

Ο Ολυμπιακός μείωσε το σκορ στο 80' όταν ο Χασάν πίεσε ψηλά τον Μπράμπετς, έκλεψε τη μπάλα και έκανε το σουτ με τον Κουέστα να διώχνει αρχικά. Ο Τικίνιο έγινε κάτοχος της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1.

Οι "ερυθρόλευκοι" μέχρι το τέλος της αναμέτρησης είχαν δύο καλές εκτελέσεις φάουλ, από τους Καρβάλιο και Κούντε στο 84' και το 90+2' αντίστοιχα αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν. Στο φάουλ του Κούντε μάλιστα η μπάλα πέρασε σύριζα από το οριζόντιο δοκάρι.

Από την άλλη ο Άρης θα μπορούσε και αυτός να πετύχει ένα ακόμη γκολ, στο 86' όταν ο Καμάτσο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του στα αριστερά, έκανε το σουτ με τον Τζολάκη να διώχνει τελευταία στιγμή με το ένα χέρι.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά (61' Ουνταμπάγιο), Πίρσμαν (61' Μαζικού), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντιόπ (54' Νταμπό), Ντουκουρέ (81' Σγουρός), Μαντσίνι, Ιτούρμπε (61' Καμάτσο), Πάλμα (61' Χατζηϊωάννου), Γκρέι (61' Γκαρσία).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Μανωλάς (75' Παπαδόπουλος), Μπα, Κίτσος (46' Άβιλα), Μπουχαλάκης (68' Κούντε), Καρβάλιο, Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς (68' Χασάν), Αμπουμπακάρ Καμαρά, Τικίνιο.