Πέμπτη 29 Δεκ 2022
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ1  Η  ΑΕΚ μείωσε  στο- 4
Μπορεί να… καρδιοχτύπησε και να έφτασε «μια ανάσα» από την πρώτη του ήττα στη φετινή Σούπερ Λιγκ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΦΗ των 10 παικτών, χάρη στο γκολ του Ιωαννίδη στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.
Παρ’ όλα αυτά, κερδισμένη της ημέρας είναι η ΑΕΚ, η οποία μετά τον θρίαμβό της στο Πανθεσσαλικό κόντρα στον Βόλο, μείωσε τη διαφορά της από τους πράσινους στους τέσσερις βαθμούς, πλησιάζοντας την κορυφή!

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε και ο Ολυμπιακός, ο οποίος διέλυσε με 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και εκμεταλλεύτηκε το «στραβοπάτημα» του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, πιάνοντάς τον στην τρίτη θέση και στους 29 βαθμούς.
Τέλος, ο Λεβαδειακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των ουραγών με τον Ιωνικό, παίρνοντας τη νίκη που τον απομάκρυνε από τον πάτο της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 15ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λιγκ έχουν ως εξής:
Λεβαδειακός-Ιωνικός 1-0