Τετάρτη 25 Οκτ 2017
Τεσσάρα με πρωταγωνιστή τον Τριάδη η Ξάνθη, 4-2 τον Εργοτέλη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τριάδη σε ένα ωραίο ματς η Ξάνθη επικράτησε με 4-2 του Εργοτέλη και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με νικήτρια την Ξάνθη διεξήχθη στη Κρήτη με τους Ακρίτες να επικρατούν του Εργοτέλη με 4-2 έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τριάδη που σημείωσε δυο γκολ και είχε μια ασίστ.

Η Ξάνθη προηγήθηκε με 2-0 στο σκορ στο πρώτο μέρος με τον Εργοτέλη να φέρνει το ματς στα ίσια στην επανάληψη αλλά εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 4-2. Παρέμειναν έτσι στη πρώτη θέση του ομίλου τους και είναι ένα βήμα από την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Να σημειώσουμε ότι ο τεχνικός του Εργοτέλη, Τάκης Γκώνιας, ήταν τιμωρημένος και είδε το ματς από την εξέδρα δίνοντας τις οδηγίες του με κινητό στους συνεργάτες του. Οι παίκτες της Ξάνθης είχαν την υπεροχή στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά. Πήραν τη μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Εργοτέλη.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να σκοράρουν και άνοιξαν το σκορ στο 20'. Ο Λουσέρο έδωσε όμορφα τη μπάλα στον κενό χώρο στον Τριάδη που μπήκε από τα δεξιά, απέφυγε τον γκολκίπερ του Εργοτέλη και με πλασέ από πλάγια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τριάδης έκανε και πάλι κίνηση στον χώρο, δέχθηκε την πάσα, και έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή με το αριστερό πόδι αλλά αυτό έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη.

Στο επόμενο λεπτό όμως ο Τριάδης βρήκε δίχτυα κάνοντας το 2-0. Ο επιθετικός της Ξάνθης έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά, έκανε την ντρίπλα και μπήκε μέσα στην περιοχή με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία.

Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 38' όταν μετά από ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά βγήκε η σέντρα και ο Ιατρούδης Πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά και σέντρα προς τον Ιατρούδη που πήρε την κεφαλιά και την έστειλε μόλις έξω.

41' Δοκάρι για τον Εργοτέλη. Ο Έφορντ επιχείρησε μια σέντρα σουτ και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη.

ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ

Ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 50'. Ωραία κάθετη προς τον Έφορντ που βγήκε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη και τον πλάσαρε εύστοχα.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Ροβίθη στο 57' όταν ο νεαρός επιθετικός βγήκε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη άνοιξε το κοντρόλ και έπεσε με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Ροβίθης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσια 2-2. ΠΗΡΕ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΞΑΝΘΗ

Ο τεχνικός της Ξάνθης έριξε στο ματς τους Κίκε και Γέντρισεκ θέλοντας να δώσει πνοή στην ομάδα του και να διεκδικήσει τη νίκη. Στο 64' οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και πάλι μπροστά στο σκορ. Ο Τριάδης έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά και έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Κίκε που πλάσαρε σε κενή εστία για το 3-2.

Το τελικό 4-2 έγινε στο 81' όταν η Ξάνθη αναπτύχθηκε όμορφα από τα αριστερά με τον Κίκε που έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα και ο Γέντρισεκ από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Το μόνο που κατάφερε ο Εργοτέλης ήταν να χάσει μια καλή στιγμή στο 88' με τον Κάιπερς να χάνει τεράστια ευκαιρία με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Λαμπάκης (75' Κάιπερς), Μαζουλούξης, Μπάτζιος, Σταμόπουλος, Βογιατζής, Μπουτσάκης (72' Μπούζας), Αγγελόπουλος, Ιατρούδης, Ροβίθης, Έφορντ (67' Σταματάκος).

Ξάνθη: Γκαραβάλης, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Σιλά, Ορφανίδης, Λουσέρο (54' Κίκε Μπουλά), Μελιόπουλος (68' Μεχία), Τριάδης, Κάστρο (61' Γέντρισεκ), Ρότσε.