Τετάρτη 02 Ιούν 2021
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣΑΤΡΩΝ :Πρώτο βήμα για 3η θέση 77-73 την ΑΕΚ
Ένα ματς που "άναψε" από τα τέλη της τρίτης περιόδου και μετά, ο Προμηθέας το ήθελε παραπάνω και άνοιξε λογαριασμό κόντρα στην ΑΕΚ της οποίας επικράτησε με 77-73 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τις θέσεις 3-4 στη Stoiximan Basket League.

Με τον Γόντικα να είναι εντυπωσιακός για την ΑΕΚ κάνοντας νταμπλ-νταμπλ (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ), η ΑΕΚ επέστρεψε στο ματς στην τέταρτη περίοδο ωστόσο δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Κατσίβελης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς, όμως έχασε τις βολές που κέρδισε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τα αρκετά άστοχα σουτ ήταν κύριο χαρακτηριστικό και των δύο ομάδων, σε ένα ματς που δεν έλειψαν και τα παράπονα στους διαιτητές.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στον αγώνα έχοντας στην διάθεσή της και τους Ματσιούλις, Μορέιρα και Λοτζέσκι με τους δύο τελευταίους όμως να μην ξεκινούν στην αρχική πεντάδα. Απόντες ήταν οι Μέικον και Μόουζες με τον πρώτο όμως να βρίσκεται στο γήπεδο.

Στα 4:14 λεπτά πριν το τέλος του ματς, ο Δημήτρης Αγραβάνης αποβλήθηκε έπειτα από την έντονη διαμαρτυρία του στους διαιτητές για ένα φάουλ που δεν του δόθηκε.

Ο αγώνας
Με αρκετές εναλλαγές στο σκορ ξεκίνησε ο πρώτος μικρός τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Κλαβέλ να μπαίνει δυναμικά στο ματς για τον Προμηθέα. Οι Πατρινοί κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα τριών-τεσσάρων πόντων με την ΑΕΚ να το σβήνει μέσα από την άμυνά της (19-18 στο 10'). Οι παίκτες του Αγγέλου βρέθηκαν στο +3 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μία διαφορά που άρχισαν να χτίζουν σιγά-σιγά με το τρίποντο του Χρυσικόπουλου (21-27). Ένα τάιμ άουτ του Γιατρά ήταν αρκετό για να ξυπνήσει τους παίκτες του Προμηθέα που με ένα σερί 13-0 και ένα επιμέρους σκορ 19-5 πήγαν στα αποδυτήρια στο +8.

Στο δεύτερο μισό, ο Προμηθέας πήρε το μεγαλύτερό του προβάδισμα στο ματς (52-38), σε ένα ματς χωρίς ρυθμό. Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση, μείωσε με υπομονή και τον Γόντικα να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-55). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και με τη διαφορά στο +8 για τον Προμηθέα, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα των Πατρινών και μείωσε στους τέσσερις πόντους 5 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Προμηθέας αν και είδε την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στα 44 δευτερόλεπτα για το τέλος, κράτησε τη συγκέντρωσή του και με τις άστοχες βολές του Κατσίβελη στα τελευταία δευτερόλεπτα, έκλεισε με νίκη ένα δύσκολο πρώτο ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Πιτσίλκας, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 40-32, 61-55, 77-73.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 6, Κλαβέλ 6, Αγραβάνης Δ. 15 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 2, Τζέριαν Γκραντ 20 (5/8 δίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ), Τζεράι Γραντ 8 (4 ριμπάουντ), Λούντζης 12 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Αγραβάνης Γ. 4, Φορντ 2 (4 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 2.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Ματσιούλις 5, Γιάνκοβιτς 3, Ζήσης 12 (2/6 δίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 14 (4/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Μωραϊτης 2, Μορέιρα 2, Κατσίβελης 6 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 11 (3/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκίκας 11 (3/9 τρίποντα, 4 λάθη), Μαυροειδής, Λοτζέσκι 7 (2/2 δίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 24/43  δίποντα, 2/19 τρίποντα, 23/25 βολές, 42 ριμπάουντ (36+6), 13 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 5 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 14/38 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 18/24 βολές, 42 ριμπάουντ (29+13), 14 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα.