Τετάρτη 20 Απρ 2022
Προμηθεας Πατρών  Ήττα στο Λαύριο 90-82 στο ντεμπούτο Μάκη Γιατρά
Σε ένα ματς ντέρμπι, που πρόσφερε θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν το Λαύριο άντεξε στην πίεση του Προμηθέα και επικράτησε με 90-82 για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο Μάκης Γιατράς κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο των Πατρινών μετά την επιστροφή του.

Ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετή για το Λαύριο ώστε να περάσει μπροστά και να κερδίσει εν τέλει τον Προμηθέα Πάτρας (90-82) για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η επιστροφή του Μάκη Γιατρά στον πάγκο των Πατρινών δεν συνδυάστηκε με νίκη και παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Κόνερ Φράνκαμπ (18 πόντοι) αλλά και του Μιχαΐλο Άντριτς (19 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι πήραν πολύτιμα επιθετικά ριμπάουντ, βρήκαν κρίσιμα καλάθια και πέτυχαν την όγδοή τους νίκη στο πρωτάθλημα παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Κορυφαίος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Βον με 21 πόντους ενώ οι Νικολαΐδης και Μουράτος είχαν από 17 με τον δεύτερο να μοιράζει και 11 ασίστ.

Ηρακλής 22 (5-15)*
*Έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση τριών βαθμών για την υπόθεση με το πιστοποιητικό συμμετοχής

Ο αγώνας
Το ξεκίνημα του Λαυρίου ήτα εξαιρετικό στο ματς. Έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, αιφνιδίασε τον Προμηθέα και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του. Βον και Κακλαμανάκης ήταν οι κύριες απειλές, την ώρα που ο Τανούλης για τον Προμηθέα συνέχισε για δεύτερο σερί ματς τις πολύ καλές του εμφανίσεις. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο. Το επιθετικό κρεσέντο του Βον, παράλληλα με την αδράνεια του Προμηθέα έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά, με τον Φράνκαμπ να είναι η μοναδική αξιόπιστη επιλογή για τους Πατρινούς. Το ματς ήρθε σε ισορροπία, οι δύο ομάδες ήταν στον πόντο και εν τέλει το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία.

Και το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τον Προμηθέα όμως να χάνει ένα πολύτιμο όπλο, τον Αμερικανό Κόνερ Φράνκαμπ που αποχώρησε τραυματίας. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ωστόσο, ανέκτησαν το προβάδισμα, είδαν τον Φράνκαμπ να επιστρέφει στο παρκέ και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +3. Το Λαύριο ξέσπασε στην τέταρτη περίοδο, είχε σε τρομερή κατάσταση τον Βον, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια και τα λάθη του Προμηθέα και πήρε μία πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Σταματόπουλος, Μηλαπίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82

ΛΑΥΡΙΟ (Καμπερίδης): Βον 21 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σάβατζ 11 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Μουράτος 17 (4/8 δίποντα, 11 ασίστ), Γουίλιαμς 3, Κακλαμανάκης 11 (4/9 δίποντα), Νικολαΐδης 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Αμίνου 5, Πιλάβιος, Περσίδης 5, Γερομιχαλός

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Σίμπσον 12 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άντριτς 19 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Φράνκαμπ 18 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Μπαζίνας 1, Τανούλης 11 (2/4 δίποντα), Γκραν 6 (7 ριμπάουντ), Γκάντι 7, Αγραβάνης Γ 9 (1), Βασιλείου

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 19/38 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 31/37 βολές, 43 ριμπάουντ (31+12), 19 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 22/44 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 11/15 βολές, 32 ριμπάουντ (26+6), 18 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος, το Λαύριο φιλοξενείται από τον Ηρακλή (30/4, 17:00) και ο Προμηθέας Πάτρας θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό (1/5, 20:00)