Πανελλήνιο Παίδων ΟΠΑΠ: Προμηθέας Πάτρας – Παναθηναϊκός 57-79
Πανελλήνιο Παίδων
Ειδήσεις

Facebook
Twitter
Καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 79-57 του Προμηθέα Πάτρας στο ντέρμπι των αήττητων μέχρι σήμερα ομάδων για τον πρώτο όμιλο του Πανελληνίου Παίδων που διεξήχθη στο νέο κλειστό της Καρδίτσας.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε στα πρώτα τρία λεπτά με 10-2 και είχε ως αποτέλεσμα ο προπονητής του Προμηθέα να πάρει νωρίς το πρώτο του τάιμ-άουτ. Η ομάδα της Αθήνας συνέχισε το σερί και έφθασε να προηγείται με 20-4 (2:52 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με καλάθι του Ντάψη).

Ένα 5-0 για την Αχαϊκή ομάδα, ανάγκασε τον Γιάννη Σιούτη να ζητήσει το πρώτο του τάιμ-άουτ για τη δεύτερη περίοδο, όμως η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το 16ο λεπτό όταν ο Στέβοβιτς έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα με 28-27. Το παιχνίδι με ξεκίνησε από την αρχή με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου όταν ο Παναθηναϊκός με σερί 11-0 πήρε πάλι διψήφια διαφορά (42-30).

Στην τρίτη περίοδο το σκορ παρέμεινε γύρω στους δέκα πόντους υπέρ του Παναθηναϊκού, ενώ στην αρχή της τελευταίας ο Ντάψης έφερε τη διαφορά στο +17 «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη και πρωτιά για τους «πράσινους». Ο Ρημαγμός με σουτ τριών πόντων έδωσε θριαμβευτικό τόνο στη νίκη των Αθηναίων ανεβάζοντας τη διαφορά στο 75-55 δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 14-22, 30-42, 46-58, 57-79

Διαιτητές: Παζώλης, Δέλλας

Προμηθέας Πάτρας (Σκροπολίθας): Βλάσσης 10, Πρίφτι, Αναγνωστόπουλος 2, Στέβοβιτς 12(1), Ρουμελιώτης 6, Σοϊλεμετζίδης 5(1), Καούρης 7(1), Κονδύλης 2, Πρέκας 5(1), Χωματάς 7(1), Τσίρος 1.

Παναθηναϊκός (Σιούτης): Κωνσταντινίδης, Ζερβός 15(1), Ευαγγελίου 2, Κουστένης 24(2τρ., 10ρ.), Αδαμόπουλος 6, Αβδάλας 12, Ρημαγμός 6(1), Αθανασόπουλος 2, Βλάσσης 2, Παναγιωτόπουλος, Μπίνης 3, Ντάψης 7.