Loading...
Κυριακή 03 Ιούλ 2022
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ Ασημένιος ο Προμηθέας με ήττα στην παράταση απο την ΔΕΚΑ 81-74
Κλίκ για μεγέθυνση
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ Ασημένιος ο Προμηθέας με ήττα στην παράταση απο την ΔΕΚΑ 81-74ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ Ασημένιος ο Προμηθέας με ήττα στην παράταση απο την ΔΕΚΑ 81-74
«Άγγιξε» το χρυσό αλλά τελικά πήρε το ασημένιο μετάλλιο η Παιδική ομάδα του Προμηθέα στο αντίστοιχο final-8 που ολοκληρώθηκε υην Κυριακ''η  στην Καρδίτσα, χάνοντας στην παράταση από την ΔΕΚΑ 81-74.
Στο έξτρα 5λεπτο ο Προμηθέας προηγήθηκε με δίποντο του Σοϊλεμτζίδη 73-71, για να τρέξει η ΔΕΚΑ επί μέρους σκορ 6-0 ξεφεύγοντας με 77-73 43’’ πριν το φινάλε της παράτασης και να φθάσει εύκολα στη νίκη με 81-74, με την πατρινή ομάδα να παίρνει το χειροκρότημα όλων στις εξέδρες για τη σπουδαία προσπάθεια που έκανε.

Τα 10λεπτα: 14-16, 21-10, 23-25, 13-20, 3-10 (παρ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (14/40διπ., 12/34τρ., 10/12β., 35ριμπ., 19ασ., 7κλ., 10 λάθη): Βλάσσης 23 (2/7διπ., 3/8τρ., 6ριμπ.), Πρίφτι, Αναγνωστόπουλος, Στέβοβιτς, Ρουμελιώτης 5 (9ριμπ.), Σοϊλεμετζίδης 19 (5/9διπ., 2/10τρ., 5ριμπ., 6ασ.), Καούρης, Αποστόλου 4, Πρέκας 21 (2/5διπ., 5/7τρ.,7ριμπ.), Χωματάς, Τσίρος 2.

– Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας του Περιστερίου στον μικρό τελικό 64-63.

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ 
Στον πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης, Ελευθέριο Λιοτόπουλο της ΔΕΚΑ, την απονομή έκανε ο Άρης Ζώης, Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλημάτων, Πρόεδρος της Επιτροπής Νέων και μέλος του δ.σ. της FIBA.

Οι προπονητές ψήφισαν και ανέδειξαν ως πολυτιμότερο παίκτη της διοργάνωσης τον Ελευθέριο Λιοτόπουλο της ΔΕΚΑ και την απονομή έκανε ο Δήμος Ντικούδης, μέλος του Δ.Σ. της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης.

Επίσης κατόπιν ψηφοφορίας των προπονητών η καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης αποτελείται από τους:

1. Ελευθέριο Λιοτόπουλο του ΔΕΚΑ

2. Νεοκλή Αβδάλα του Παναθηναικού

3. Στυλιανό Μαραγκουδάκη του Περιστερίου

4. Ανδρέα Πατρίκη του ΔΕΚΑ

5. Βασίλειο Βλάσση του Προμηθέα Πάτρας

Τα αναμνηστικά παρέδωσαν οι Νίκος Σταυρόπουλος και Κώστας Τσαρτσαρής, Υπεύθυνοι του αναπτυξιακού προγράμματος της ΕΟΚ.

8η ομάδα ανεδείχθη ο Ηρακλής Κοζάνης, 7η ο Πρωτέας Σχηματαρίου, 6η το Ηράκλειο Κρήτης και 5η ομάδα ο Ολυμπιακός.

Στην 4η ομάδα τον Γυμναστικό Σύλλογο Περιστερίου, την απονομή του αναμνηστικού έκανε ο Χρήστος Δεληγιάννης, μέλος του ΔΣ της ΕΣΚΑΘ.

Στην 3η ομάδα, τον Παναθηναϊκό, την απονομή των μεταλλίων έκαναν ο Κωνσταντίνος Λαμπρόπουλος, μέλος του Δ.Σ. του Επιμελητηρίου Καρδίτσας και ο Βαίος Φαλάγγας, αντιπρόεδρος της ΕΣΚΑΘ, ο οποίος παρέδωσε και το αναμνηστικό συμμετοχής.

2η ομάδα ανεδείχθη ο Προμηθέας Πάτρας. Την απονομή των μεταλλίων έκαναν ο Κωνσταντίνος Νούσιος, Αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας και ο Λάμπρος Τάκης, μέλος του ΔΣ της ΕΟΚ, ο οποίος παρέδωσε και το αναμνηστικό συμμετοχής.

Πρωταθλήτρια ομάδα παίδων ανεδείχθη η ΔΕΚΑ. Οι Βασίλης Τσιάκος, Δήμαρχος Καρδίτσας και Δήμος Ντικούδης, μέλος του ΔΣ της ΕΟΚ, απένειμαν τα μετάλλια, ενώ το κύπελλο ο Δήμος Ντικούδης.
 
© Copyright 2022 Τα πάντα για τον αθλητισμό - MarkaSport