Σάββατο 17 Σεπ 2022
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ   Κρατάει το α ημίχρονο ήττα απο   Ολυμπιακό 72-81

O ελλιπής Ολυμπιακός εμφανίστηκε… διπρόσωπος στην Πάτρα κατά του Προμηθέα, κερδίζοντας το παιχνίδι εύκολα με 81-72 χάρη στο εξαιρετικό του δεύτερο ημίχρονο όταν και κυριάρχησε απόλυτα του γηπεδούχου.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του Ολυμπιακού, στους 15 σταμάτησε ο Ταρίκ Μπλακ, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης ο Πίτερς (12) κι ο Ουόκαπ (11).
Αγωνίστηκε για πρώτη φορά και ο Μιχάλης Λούντζης που μέτρησε 6 πόντους.

Ελλείψεις είχε ο Ολυμπιακός (χωρίς Σλούκα, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Λαρεντζάκη, Φαλ) και στην Πόλη όπου νίκησε δύο φορές τη Φενέρ, αλλά στην Πάτρα ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι με τον Προμηθέα να παίρνει το προβάδισμα με 36-30 στο ημίχρονο, κρατώντας τους νταμπλούχους Ελλάδας πολύ χαμηλά στο σκορ.

Ο Προμηθέας βρήκε διόδους προς το καλάθι του Ολυμπιακού, κράτησε το προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο μέρος, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν μεγάλο του πρόβλημα στην επίθεση τους.

Κάτι που λύθηκε… εντελώς στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας ένα 28-15 στην τρίτη περίοδο που του έδωσε το καθαρό προβάδισμα με 58-51.
Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ανήκε αποκλειστικά στον φιλοξενούμενο Ολυμπιακό που βρήκε επιθετικό ρυθμό και δεν άφησε στον Προμηθέα κανένα περιθώριο αντίστασης.

Στο 37′ η διαφορά έφτασε στους 18 (79-61) κι έτσι ο Ολυμπιακός πέτυχε την πέμπτη του νίκη (Λαύριο, Απόλλωνας και Φενέρ δις) στα ως τώρα φιλικά του παιχνίδια, περιμένοντας τους διεθνείς από το Ευρωμπάσκετ να μπουν κι αυτοί στο ροτέισον σταδιακά.

Το μόνο που κατάφερε ο Προμηθέας ήταν να μειώσει σε εννιά πόντους, στο καλύτερο του δεκάλεπτο επιθετικά…

Δεκάλεπτα: 19-17, 36-30, 51-58, 72-81.

Προμηθέας Π. (Γιατράς): Σίμσον 11, Κάουαν 8, Τσαϊρέλης 7, Γιανγκ 7, Κακλαμανάκης 8, Γκίκας 5, Χέλεμς 2, Κουλμπόκα 22, Μουράτος 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11(1), Λούντζης 6, Πίτερς 10(1), Μπολομπόι 6, Μπλακ 15, ΜακΚίσικ 21(2), Κάνααν 7(1), Πάπας 5(1), Κολοβέρος, Τσάμης.