Σάββατο 13 Απρ 2024
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣΠΑΤΡΩΝ Με σώου Χάμιλτον 96-73 τον Κολοσσό
Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφτασε σε μία άνετη νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου με 96-73.

Ο Προμηθέας ήταν κυρίαρχος για τρία δεκάλεπτα, ο Κολοσσός προσπάθησε να αντεπιτεθεί στην τρίτη περίοδο, ωστόσο οι Πατρινοί δεν του άφησαν περαιτέρω περιθώρια και επικράτησαν με 96-73 για το Top-6 της Stoiximan Basket League.

Μεγάλο ματς από τον Μπράις Χάμιλτον με 24 πόντους και 6/8 τρίποντα. Σπουδαία συνεισφορά από Πλώτα (14 πόντοι, 4/5 τρίποντα) και Μπαζίνα (8 πόντοι, 7 ασίστ).

Στο 15-9 ανέβηκε η ομάδα του Παπαθεοδώρου, στο 9-16 έπεσε εκείνη του Σεγκούρα.

Ο αγώνας
Ο Προμηθέας μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να καθαρίσει όσο γίνεται πιο γρήγορα με την υπόθεση νίκη. Οι Πατρινοί είχαν τον πόδι κολλημένο στο "γκάζι", με τον Νάσο Μπαζίνα να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα δημιουργικά. Χάμιλτον και Πλώτας έγιναν διψήφιοι από το ημίχρονο, στο οποίο η ομάδα του Παπαθεοδώρου βρήκε τις λύσεις για να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 48-33.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε μία μεγάλη αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Ροδίτες κατέβασαν τη διαφορά από τους 19 (55-36) στους 2 πόντους (64-60). Το επιμέρους της τρίτης περιόδου ήταν 29-20 υπέρ των φιλοξενούμενων και όλα ήταν ανοικτά εν όψει της τελευταίας περιόδου (68-62). Ο Προμηθέας ωστόσο πάτησε εκ νέου το "γκάζι" και έφτασε σε μία άνετη, τελικώς, νίκη με 96-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Τσώνος, Σκαλτσής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 48-33, 68-62, 96-73

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 8 (7 ασίστ), Χάμιλτον 24 (6/8 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 2 (4 ριμπάουντ), Ετσενίκε 11 (3 ριμπάουντ), Χέιλ 12 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 2 (5 ριμπάουντ), Κάουαν 16 (5 ασίστ), Πλώτας 14 (4/5 τρίποντα), Πάπας 2, Λάγιος, Στέφενς 5 (4 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Ουτόμι 12 (2/9 τρίποντα), Κολοβέρος, Μπραΐκοβιτς 18 (9 ριμπάουντ), Καμαριανός 6, Περάντες 13 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάουντλοκ 6, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 9 (7 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας, Σίτου, Παπαδάκης 9 (2/5 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/28 δίποντα, 16/37 τρίποντα, 10/18 βολές, 35 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 9 λάθη, 9 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 13/28 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 20/28 βολές, 40 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Προμηθέας πηγαίνει στο ΣΕΦ για το ματς με τον Ολυμπιακό (18/4, 20:15), ενώ ο Κολοσσός στη Θεσσαλονίκη για το ματς με τον Άρη (20/4, 17:15).